Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Abolicja podatkowa nie będzie droga

0
Podziel się:

Wprowadzenie ustawy abolicyjnej dla polskich podatników pracujących za granicą to koszt ok. 620 mln złotych.

Abolicja podatkowa nie będzie droga
(PAP/Radek Pietruszka)

Wprowadzenie tzw. ustawy abolicyjnej dla polskich podatników pracujących za granicą to koszt około 620 mln zł - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

- _ Skutki finansowe (wprowadzenia tej ustawy) nie będą bardzo duże. Przewidujemy, że zwrot podatków zapłaconych przez naszych obywateli w latach 2002-2007 będzie w granicach 300 mln zł. Umorzenia podatków z tego okresu to koszt rzędu 320 mln zł. Koszt potencjalny ulgi na przyszłe lata to 220 mln zł rocznie _- powiedział Rostowski.

Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożony przez ministra finansów.

Zasadniczym założeniem projektu ustawy jest zrównanie obciążenia podatkowego osób pracujących za granicą, wynikającego z różnic między metodami unikania podwójnego opodatkowania.

W projekcie przewidziano umorzenie zaległości podatkowych wraz z należnymi odsetkami dla podatników, którzy nie dokonali rozliczenia z tytułu podatku dochodowego, pod warunkiem założenia przez nich zeznania podatkowego. Założono także zwrot podatku dochodowego dla podatników, którzy dokonali takiego rozliczenia i zapłacili podatek.

Umorzenie zaległości lub zwrot zostaną przyznane na wniosek podatnika. Rozwiązanie to będzie obejmowało lata 2002-2007. Do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2008 r. będzie miała zastosowanie ulga w podatku dochodowym.

Projekt przewiduje, że wniosek o umorzenie zaległości lub zwrot dotyczący 2002 r. trzeba będzie złożyć w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy, w pozostałych przypadkach w ciągu 6 miesięcy od dnia jej obowiązywania.

Projekt zawiera także przepisy, które uniemożliwią pociągniecie do odpowiedzialności karno-skarbowej podatników, którzy nie rozliczyli w Polsce dochodów z pracy uzyskanych za granicą. Przepisy te mają wejść w życie z dniem ogłoszenia ustawy.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)