Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Akcyza na samochody. Stawki podatku akcyzowego

5
Podziel się:

W przypadku niektórych czynności związanych z samochodami trzeba rozliczyć akcyzę. Mówiąc o samochodach osobowych mamy do czynienia z dwoma stawkami akcyzy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy płaci się akcyzę za samochód i gdzie to zrobić, musisz koniecznie przeczytać nasz poradnik.

Podatek akcyzowy dotyczy nie tylko samochodów, ale też np. produkty alkoholowe
Podatek akcyzowy dotyczy nie tylko samochodów, ale też np. produkty alkoholowe (WP.PL, Jacek Bereźnicki)

Akcyza jest podatkiem, który ma ograniczyć chęć używania konkretnych produktów. Akcyzą objęte są np. produkty alkoholowe takie jak piwo, wino, czy wódka, a także alkohol etylowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wykorzystywany jest to produkcji innych produktów, które nie są przeznaczone do spożycia. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy alkohol etylowy będzie używany do ogrzewania albo jako paliwo napędowy to w takiej sytuacji może być nałożona akcyza na produkty energetyczne. Jednym z najczęściej spotykanych produktów objętych akcyzą, (podatkiem akcyzowym) są samochody.

Kiedy rozilczamy akcyzę?

Akcyza rozliczana jest w przypadku importu niezarejestrowanego pojazdu do Polski, pierwszej sprzedaży pojazdu, który nie był wcześniej zarejestrowany, a także w przypadku tzw. nabycia wewnątrzwspólnotowego. W takim wypadku samochód przemieszczany jest z jednego państwa członkowskiego do Polski. Innymi słowy, podatek akcyzowy trzeba rozliczyć w przypadku rejestracji po raz pierwszy w naszym kraju samochodu osobowego. I nie ma znaczenia, czy pojazd jest nowy, czy używany.

Jakie są stawki podatku akcyzowego?

Stawki akcyzy zależą od pojemności silnika. W przypadku pojemności do 2000 cm3 akcyza to 3,1 proc. wartości pojazdu. W przypadku samochodu o pojemności powyżej 2000 cm3 zapłacimy 18,6 proc. podatku akcyzowego.
Podatek akcyzowy opłaca się w urzędzie skarbowym. Wcześniej robiło się to w urzędzie celnym.

Rząd zapowiedział, że będzie wprowadzał nowy podatek dla kierowców. Chodzi o to, by zniechęcić do kupowania samochodów, które mają silniki o dużych pojemnościach. W założeniach mają powstać przepisy, które uszczelnią system podatku akcyzowego. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim auto o pojemności silnika powyżej 2–2,5 litra. Wszystko po to, by promować produkcję samochodów ekologicznych. Jednocześnie, jak zapowiadają rządzący, nie ma w planach dopłat do kupna samochodów elektrycznych. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem urzędników zdarzają się sytuacje, że nabywcy pojazdów oszukują podczas rejestracji samochodów. Proceder polega na tym, że samochód, który ma silnik o pojemności wyższej niż 2 litry i jest sprowadzony z zagranicy, zgłoszony jest jako samochód ciężarowy, a potem odsprzedawany jako pojazd osobowy.

Jak widać, rozliczenie akcyzy za samochód jest potrzebne do rejestracji w Polsce. Po sprowadzeniu samochodu z zagranicy do kraju właściciel musi dokonać rejestracji w ciągu 30 dni.

Do wyceny podatku akcyzowego będzie potrzebna pojemność silnika i wartość samochodu. Trzeba pamiętać o tym, by nie zaniżać wartości pojazdu, bo urzędnicy opierają się na specjalnych tabelach wartości pojazdów. Jeśli uznają, że pojazd jest zbyt tani, a wartość będzie budziła podejrzenie zaniżenia, to urzędnicy mają prawo, by skorzystać z opinii biegłego. Jego wycena kosztuje, a zapłacić będzie musiał za nią właściciel pojazdu. Jeśli wartość samochodu jest zaniżona, bo np. ma on zniszczenia po kolizji, to koniecznie trzeba taki fakt zgłosić w dokumentach do rozliczenia podatku akcyzowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
kierownik
2 lata temu
czyli komuna bis za ktorej urzednik bral wycene z gieldy samochodowej mogl jeszcze podniesc wartosc za luksus czyli klimatyzacje lamane lusterka automatik hajcung itd mamy wiec dyktature urzednicza brawo niechaj zyle wolnosc
Wkurzony na ...
3 lata temu
Podatek akcyzowy nakładany na samochody osobowe dla osób prywatnych służy temu aby Polacy byli biedakami Europy i poruszali się po drogach starymi wysłużonymi trupami , tak pastwo Polskie dba o dobro i bezpieczeństwo obywateli .
Fx
3 lata temu
Mogli by z jeść dla.osob prywatnych akcyzę na samochody moze wreszcie ludzie mieli by szanse kupic nowy samochod
teede
3 lata temu
Sieć 5G jest rakotwórcza
ojś
4 lata temu
Ta "lista" to jakaś nowa jednostka pojemności?