Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Awans Rumunii. Polskie firmy już tam są. "Jako nieduży biznes możemy liczyć na preferencyjne podatki"

68
Podziel się:

Zarówno ważne instytucje finansowe, jak i mały biznes doceniają Rumunię. W tym kraju działa już ponad tysiąc firm z polskim kapitałem. Przedsiębiorcy twierdzą, że Rumunia przypomina Polskę sprzed 8 lat. – Mała konkurencja, duży rynek, ale są też bariery – tłumaczą.

Tomasz Kurcin od pięciu lat sprzedaje rynny w Rumunii. Teraz szykuje swoją firmę do debiutu na giełdzie w Bukareszcie.
Tomasz Kurcin od pięciu lat sprzedaje rynny w Rumunii. Teraz szykuje swoją firmę do debiutu na giełdzie w Bukareszcie. (materiały własne, Materiały własne)

W przyszłym roku globalna agencja indeksowa FTSE Russell przesunie Rumunię do grupy gospodarek wschodzących (awans z frontier na secondary emerging). Decyzja zapadła po trzech latach analizy rumuńskiego rynku kapitałowego.

Pod uwagę brano m.in. szybkość dostępu do rynku dla inwestorów, wartości transakcji i wielkość spółek giełdowych. Dziś na bukaresztańskim parkiecie są 84 firmy, których kapitalizacja wynosi 36 mld euro.

Proste jak założenie spółki z o. o.

W Rumunii coraz odważniej rozpychają się polskie firmy. Przyciąga je wielkość rynku (20 mln mieszkańców), tempo wzrostu (5 proc. PKB w ubiegłym roku), który napędza konsumpcja i niska konkurencja w wielu obszarach. Niektórzy przedsiębiorcy porównują Rumunię do Polski sprzed 5-8 lat.

Zobacz także: Obejrzyj: Zmiany w VAT - co powinien wiedzieć przedsiębiorca

Według danych polskiej ambasady w Bukareszcie na koniec ubiegłego roku w Rumunii zarejestrowanych było 1099 firm z polskim kapitałem, a w sierpniu tego roku ten sam rejestr liczył już 1156 spółek.

- Połowa z nich to spółki z o. o., które należą w całości do polskich osób fizycznych i prawnych, druga połowa to przedsiębiorstwa z kapitałem mieszanym. Statystyki te nie obejmują jednoosobowych działalności gospodarczych. Przez różne ograniczenia prowadzenie biznesu w tej formie jest mało popularne, a na pewno mniej popularne niż w Polsce, i zarezerwowane główne dla przedstawicieli wolnych zawodów - wyjaśnia Szymon Wcisło z Romania Expo.

Jak wszystko wygląda od strony formalnej? Osoba, która chce założyć spółkę z o. o. zaczyna od rezerwacji nazwy. Kolejnym krokiem jest sporządzenie projektu aktu założycielskiego spółki oraz oświadczeń, jakie wspólnicy oraz członkowie zarządu muszą złożyć u notariusza (można to zrobić u polskiego prawnika).

Przed podpisaniem aktu przedsiębiorca musi mieć tytuł prawny do lokalu, tj. umowę najmu biura, hali produkcyjnej bądź magazynu. Umowę taką trzeba zarejestrować w miejscowym urzędzie skarbowym.

Po podpisaniu aktu założycielskiego trzeba otworzyć rachunek w jednym z rumuńskich banków, na który wspólnicy przelewają przypadające na nich części kapitału założycielskiego. Co ciekawe, minimalna ustawowa wysokość kapitału rumuńskiej spółki z o. o. to zaledwie 200 lei (ok. 180 złotych). W Polsce to 5 tys. zł.

Polskie firmy już tam są

W Rumunii obecne są m.in. Maspex, LPP, Asseco, Kruk, Smyk, Coccodrillo czy Dr Gerard.

Raiko Transilvania - firma Tomasza Kurcina - od 2014 roku sprzedaje w Rumunii rynny dachowe. Dziś kontroluje 3 proc. rumuńskiego rynku, którego wartość szacuje się na ok. 40 mln euro, a w przyszłości planuje wejść na rumuńską giełdę. Plusy prowadzenia biznesu w tym kraju?

– Mniej biurokracji. Przekształcenie spółki SRl (rumuński odpowiednik spółki z o. o. – przyp. red.) w akcyjną zajęło nam trzy tygodnie. W tym czasie mieliśmy już wpis w ORC (odpowiednik KRS – przyp. red.) o przekształceniu spółki. W Polsce byłoby to niemożliwe w takim tempie – mówi money.pl Tomasz Kurcin.

Inne udogodnienia - jak zauważa nasz rozmówca - to m.in. mniejsze problemy z pozyskaniem finansowania w bankach i prostsze podatki. – Rumuński system ułatwia start działalności. Małe i średnie firmy płacą VAT dopiero wtedy, gdy pieniądze wpłyną na ich konto. Do tego można płacić podatek obrotowy, który wynosi 1 proc. od przychodu, zamiast podatku dochodowego – zaznacza.

Bukareszt droższy od Warszawy

Bariery? Kurcin wymienia nieznajomość języka. Jak przyznaje, bez zatrudnienia prawnika samemu nie poradziłby sobie z przepisami. Z kolei dla przedsiębiorców, którzy planują zbudować spore zespoły, obciążeniem mogą być całkowite koszty zatrudnienia pracownika.

- Prawo bardzo sprzyja pracownikom i praktycznie nie daje możliwości zatrudnienia ich inaczej niż na umowę o pracę. Do tego ceny w ciągu ostatnich 2-3 lat znacząco wzrosły, a koszty życia są wyższe w Bukareszcie niż w Warszawie - komentuje dla money.pl Zuzanna Kurek z firmy Cornerstone Communications, która przygotowuje spółki do debiutu na giełdzie w Bukareszcie.

- Jednak przedsiębiorcy mówią nam, że i tak nie żałują wejścia na rynek rumuński, ponieważ koszty związane z ekspansją są stosunkowo niskie, biorąc pod uwagę potencjał rozwoju - dodaje.

W tym roku Cornerstone Communications zebrało kapitał dla dwóch spółek, które planują wejście na BVB, czyli bukaresztańską giełdę. Jednym z twórców firmy jest Ludwik Sobolewski – były prezes GPW, a w latach 2013-2017 także parkietu w stolicy Rumunii. W czasie jego kadencji kapitalizacja BVB wzrosła z 22,1 mld euro do 35,8 mld euro.

Ostatnio gruchnęła wiadomość, że Sobolewski dołączył do zespołu Beesfund – najstarszej polskiej platformy crowdfundingu udziałowego. Obowiązki? Między innymi ekspansja platformy właśnie na rynek rumuński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

firma
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
keve
5 lata temu
Ale Rumunia mocno się obecnie rozwija i właśnie teraz inwestycje tam są chyba najbardziej opłacalne. Już teraz LPP zrobiło tam bardzo fajny wynik sprzedażowy.
sari
5 lata temu
Ja już zwolniłem pracowników i zamykam firmę. Wszystko sprzedaję i wyprowadzam się do Czech. Nie będę żył w kraju, gdzie tyram na patologie, kler, mohery, dzieciorobów. Szkoda mi moich ludzi, bo u mnie byli na etatach, ubezpieczeni. Ja sobie poradzę.
zenon
5 lata temu
jest kraj, ktorego nie lekcewazymy? Moze poza wazelinowaniem wuja Sama?
serio
5 lata temu
A Bułgaria to Polska sprzed 20 lat.
lolo
5 lata temu
w (...) .pl/kajetan-najdzion 3-letni chłopczyk potrzebuje pomocy do zebrania zostało 910 zł. Tak niewiele a tak dużo. Pomóż, dziękujemy
...
Następna strona