Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bliskie porozumienie w PZU SA - minister skarbu

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza powołać spółkę Polski Cukier SA, nie zdecydowało jednak, ile cukrowni będzie ją tworzyć

Skarb Państwa jest bliski zawarcia porozumienia z konsorcjum Eureko i BIG BG, posiadającym 30 proc. PZU SA - poinformowała Aldona Kamela-Sowińska, minister skarbu.

'Prowadzimy rozmowy i jesteśmy blisko rozwiązania problemu PZU SA. Druga tura rozmów planowana jest do 16 marca'' - powiedziała w poniedziałkowym wywiadzie dla PAP minister Skarbu Państwa Aldona Kamela Sowińska.

'Jednak ze względu na rangę tego delikatnego problemu ustaliliśmy z inwestorami, że do czasu zakończenia negocjacji nie przedstawimy żadnych szczegółów' - dodała.

W piątek walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU SA zadecydowało o przerwaniu obrad do 16 marca. Zadecydowali o tym zgodnie Ministerstwo Skarbu Państwa, które ma 56 proc. akcji, oraz konsorcjum Eureko i BIG BG, mające 30 proc. akcji PZU SA.

Wcześniej MSP informowało, że kontynuuje rozmowy z Eureko w sprawie sytuacji w PZU SA.

Konflikt wokół PZU rozpoczął się rok temu, gdy Władysław Jamroży, ówczesny prezes PZU SA, oraz Grzegorz Wieczerzak, prezes PZU Życie SA, głosowali na WZA BIG Banku Gdańskiego wbrew stanowisku konsorcjum Eureko i BIG BG. MSP uznało w 2000 roku, że konsorcjum kupiło 30 proc. PZU, aby zabezpieczyć akcjonariat BIG BG i w listopadzie 2000 roku wniosło do sądu wniosek o unieważnienie umowy prywatyzacyjnej.

Zdaniem Kameli-Sowińskiej w 2001 roku może zostać przeprowadzona oferta publiczna do 50 proc. największej polskiej firmy ubezpieczeniowej.

'Z analizy wynika, że do oferty publicznej PZU SA może jeszcze dojść w 2001 roku, a do kiedy umowa prywatyzacyjna nie jest unieważniona, istnieje uchwała rządu mówiącą o tym, że mamy przeprowadzić ofertę publiczną do końca tego roku, dlatego powinniśmy to robić' - powiedziała Kamela-Sowińska.

Resort skarbu planował przeprowadzić w 2001 roku ofertę publiczną do 50 proc. akcji PZU SA, uzyskując z niej około 5 mld zł, tak jak to zakłada program prywatyzacji spółki, przyjęty przez rząd.

Minister skarbu podtrzymała swoją wcześniejszą opinię, że Grzegorz Wieczerzak, prezes PZU Życie, powinien przestać pełnić funkcję prezesa spółki.

'Podtrzymuję swoją opinię, że Grzegorz Wieczerzak powinien przestać pełnić funkcję prezesa PZU Życie' - powiedziała Kamela-Sowińska.

'Zarząd PZU Życie ma obowiązek niezwłocznego zwołania WZA, aby uzupełnić skład rady nadzorczej, tak aby funkcjonowała ona prawidłowo'- dodała minister.

Zaplanowane na koniec ubiegłego tygodnia posiedzenie rady nadzorczej PZU Życie SA nie odbyło się z powodu rezygnacji czterech członków rady.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)