Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budowa na cudzym gruncie nie wyklucza amortyzacji

0
Podziel się:

Bardzo często podatnicy mylnie kwalifikują wybudowanie budynku na cudzym gruncie jako inwestycję w obcy środek trwały.

Budowa na cudzym gruncie nie wyklucza amortyzacji
(twistyfoldy.net/CC/Flickr)

Bardzo często przedsiębiorcy decydują się na postawienie budynku lub budowli na wynajmowanym, dzierżawiony bądź oddanym w użytkowanie gruncie. Mimo że budynek postawiono na cudzym gruncie, można go amortyzować na ogólnych zasadach, obowiązujących dla innych środków trwałych.

Zgodnie z art. 48 ustawy kodeks cywilny z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Zatem budynek postawiony na cudzym gruncie staje się częścią składową tego gruntu, a tym samym własnością właściciela gruntu.

Nie ma przy tym znaczenia, kto poniósł faktycznie wydatki na wybudowanie nieruchomości. Jednak fakt, że budynek został postawiony na cudzym gruncie nie jest przeszkodą, by przedsiębiorca ustalił jego wartość początkową i dokonywał odpisów amortyzacyjnych. **

Ustawa o PIT przewiduje możliwość amortyzacji budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie. Ponadto są one odrębną kategorią od inwestycji w obcym środku trwałym co powoduje, że amortyzuje się je na zasadach ogólnych, przewidzianych dla zwykłych środków trwałych. Bardzo często podatnicy mylnie kwalifikują wybudowanie budynku na cudzym gruncie jako inwestycję w obcy środek trwały, co daje im możliwość zastosowania indywidualnych stawek amortyzacji i prowadzi do przyjęcia niewłaściwej metody amortyzacji.

Oblicz koszty zakupu nieruchomości

Co będzie przedmiotem sprzedaży?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (bez założonej Księgi Wieczystej)
Nieruchomość gruntowa / nieruchomość lokalowa
Cena transakcyjna:
Prowizja agencji nieruchomości: %
Wniosek do wydziału Ksiąg Wieczystych oraz wypisy aktu notarialnego - około: PLN

Stanowisko to potwierdza dyrektor izby skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 26 lutego 2010 r. (IPPB1/415-970/09-2/ES) Błędne zakwalifikowanie wykonywanych prac prowadzi do stosowania niewłaściwej metody amortyzacji. Inwestycje w obcym środku trwałym można bowiem amortyzować, stosując indywidualnie ustaloną stawkę amortyzacyjną, np. inwestycja w obcym budynku może być amortyzowana stawką w wysokości 10 proc. Natomiast, jak wskazano powyżej, przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie stosuje się takie same zasady, jak przy amortyzacji własnych środków trwałych.

Tak więc zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji w odniesieniu do budynków postawionych na cudzym gruncie jest nieuzasadnione i prowadzi to nieprawidłowego naliczania odpisów amortyzacyjnych, a co za tym idzie zaniżania podstawy opodatkowania. Takie działanie może być przyczyną późniejszych sporów z organami podatkowymi.

Czytaj więcej informacji na temat prowadzenia firmy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;rozliczyc;utrate;srodka;trwalego;na;skutek;kradziezy,20,0,838164.html) Jak rozliczyć utratę środka trwałego na skutek kradzieży Przepisy pozwalają pod pewnymi warunkami uznać niezamortyzowaną wartość utraconego środka trwałego za koszt uzyskania przychodu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t84504.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;wycenic;mieszkanie;wykorzystywane;w;firmie,88,0,837464.html) Jak wycenić mieszkanie wykorzystywane w firmie? Lokal mieszkalny może zostać zaliczony do środków trwałych firmy, a w konsekwencji amortyzowany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t129490.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/sezonowa;dzialalnosc;gospodarcza;a;podatek;od;nieruchomosci,155,0,921755.html) Sezonowa działalność gospodarcza, a podatek od nieruchomości Zasadniczo przedsiębiorca jest zobowiązany do jego zapłaty. Istnieje jednak wyjątek, od tej reguły.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)