Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Centralna Ewidencja Pojazdów. Do czego służy CEPiK?

2
Podziel się:

Centralna Ewidencja Pojazdów jest częścią większego rejestru CEPiK, czyli rejestru pojazdów i kierowców. Utrzymaniem systemu zajmuje się Ministerstwo Cyfryzacji.

CEPiK to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców
CEPiK to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (Fotolia)

Kiedy można skorzystać z bazy centralnej ewidencji pojazdów?

Baza centralnej ewidencji pojazdów jest przydatna szczególnie w przypadku wszelkich działań, które wiążą się z rejestracją pojazdów, a także koniecznością wydawania dokumentów, które uprawniają do kierowania tymi pojazdami. Centralna ewidencja pojazdów pomaga również we wszelkich działaniach, które są związane z badaniami technicznymi pojazdów.

Centralna Ewidencja Pojazdów, a także współdziałający z nią w ramach CEPiK rejestr kierowców powstał po to, by ograniczyć nieprawidłowości związane z kierowaniem pojazdami. Są tam dane kierowców, a także pojazdów. Dzięki CEPiK można uzyskać informacje o kierowcach, którzy złamali prawo związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego na terenie całej Unii Europejskiej.

Kto przekazuje dane do CEPiK?

Dane do CEPiK przekazują różne instytucje, dzięki czemu informacje są rzetelne. Wśród tych organów są policja, czy Inspekcja Transportu Drogowego, a także wszelkie organy, które odpowiadają za rejestrację pojazdów. Oczywiście do CEPiK informacje o pojazdach zgłaszają też stacje kontroli pojazdów, a także organy, które wydają dokumentu potwierdzające uprawnienia do kierowania pojazdami. Dane do CEPiK może też zgłosić sąd albo inny organ, który ma prawo orzekać w sprawach wykroczeń, a także wojewoda.

Co sprawdzisz w CEPiK?

W CEPiK sprawdzić można historię pojazdu. To szczególnie ważne, gdy kupujemy używany samochód. Można w tym rejestrze sprawdzić np. czy samochód był bezwypadkowy. Można też sprawdzić ile mamy punktów karnych. Inną opcją jest funkcja "bezpieczny autobus", czyli możliwość sprawdzenia informacji na temat pojazdy, którym będziemy podróżowali.
Można też oczywiście sprawdzić informacje dotyczące swojego pojazdu, zarówno samochodu, jak i motocykla. W bazie znajdziemy np. stan licznika zanotowany podczas ostatniego badania technicznego.

System w pełni działa od 2017 roku. Od tego momentu diagnosta musi zalogować się do systemu, a na koniec badania technicznego wprowadzić dane o pojeździe. W bazie znajdzie się więc nawet informacja o negatywnym wyniku badania technicznego, a także badanie, które zostało przerwane na prośbę właściciela.

Ważnym elementem systemu jest to, że nie da się skasować informacji z badania technicznego. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy badanie ma wynik negatywny. Baza jest podstawą dla funkcjonariuszy Straży Granicznej do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu, który nie może poruszać się po polskich drogach (bo np. ma zły stan techniczny, a zagraniczny kierowca dodatkowo nie ma uprawnień).

Aktualnie trwają prace nad udoskonaleniem systemu. Już niedługo będzie można w bazie sprawdzić szkołę jazdy i instruktora, a także otrzymać przypomnienie np. o badaniu technicznych albo ubezpieczeniu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Bebe
4 lata temu
Weszłam dziś na CEPiK chciałam sprawdzić "zagraniczną" historię auta. ale widzę, że dostępne dane dotyczą jedynie historii pojazdu od jego zarejestrowania w Polsce?
Karol
5 lata temu
Dzięki temu nie trzeba wozic dowodu rejestracyjnego, za co duży plus. Bo ubezpieczenia papierowego to już dawno nie musiałem wozić bo w yanosiku miałem a jak wymieniam sięz żoą autem na mieście to tak jest dużo łatwiej