Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Centralny Rejestr Faktur zastąpi JPK. Wiceminister finansów: od stycznia 2019 to się nie uda

5
Podziel się:

Według w-ce ministra finansów transformacja JPK w kierunku CRF, systemu szybciej zbierającego informacje, jest potrzebna, ale jest możliwa do wdrożenia po 1 stycznia 2019 r.

Centralny Rejestr Faktur zastąpi JPK. Wiceminister finansów: od stycznia 2019 to się nie uda
(wutzkohphoto, Shutterstock)

Centralny Rejestr Faktur (CRF) powinien gładko zastąpić Jednolity Plik Kontrolny (JPK), ale nie jest to możliwe od 1 stycznia 2019 r.; prace wewnętrzne nad koncepcją CRF trwają w Ministerstwie Finansów - poinformował w czwartek wiceminister finansów Leszek Skiba.

Wcześniej w czwartek Polityka Insight? na swoim koncie na Twitterze przytoczyła wypowiedź Skiby, że "centralny rejestr faktur nie powstanie przed 1 stycznia 2019 r.".

Skiba przypomniał, że od stycznia przyszłego roku do JPK trafią dane od mikrofirm, co będzie miało "duży korzystny wpływ na poprawę ściągalności w 2018 r.".

Jak zaznaczył, głównym instrumentem służącym dziś do sprawnej kontroli wpływów podatkowych jest właśnie Jednolity Plik Kontrolny. Według niego istnieje jednak potrzeba stworzenia CRF. - Aby sprawnie funkcjonował system informowania służb skarbowych o różnych działaniach przestępczych, to ta informacja musi wpływać szybko i nie wystarcza to, że pojawia się 25. dnia kolejnego miesiąca w ramach plików JPK. Oczywiście to ma gigantyczny wpływ na ściągalność, ale to sito ma "dziurę", polegającą na tym, że faktura za styczeń pojawia się w systemie dopiero 25 lutego - argumentował.

Według Skiby transformacja JPK w kierunku CRF, systemu szybciej zbierającego informacje, jest potrzebna, ale jest możliwa do wdrożenia po 1 stycznia 2019 r. W 2018 roku - dodał - trzeba będzie zaadaptować wszystkie informacje z JPK od mikrofirm, "dopiero później ewolucyjnie trzeba będzie kierować się w kierunku CRF".

- Centralny Rejestr Faktur to jest duże wyzwanie, prace trwają, ale one nie zostaną zakończone przed 1 stycznia 2019 r. - konkludował.

Zobacz także: Zobacz także: Internet wg. PiS. Ministerstwo Cyfryzacji chce zmian
wiadomości
gospodarka
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
socjalista
6 lat temu
Jeden rejestr, jeden budżet, jedno państwo, jeden naród ! Witam socjalizm 2.0
X............
6 lat temu
Co na to zlodzieje???
hORnET
6 lat temu
Wystarczy uprościć system podatkowy urealnić stawki tab by nie opłacał się nie płacić podatków. Spowoduje to zmniejszenie szarej strefy i zwolnienie armii niepotrzebnych urzędników. Nie potrzeba żadnych systemów typu JPK czy CRF.
Marks
6 lat temu
potrzeba pieniędzy na socjal: emerytów, księży, 500+ (lep na urodzenie niewolników, którzy będą płacić 80% podatki)
Kas
6 lat temu
Wstanmu z kolan i może profilaktycznie znacjonalizujmy prywatne biznesy i wtedy już nikt nie będzie mógł oszukiwać na fakturach;)