Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorobowe pod kontrolą ZUS-u

0
Podziel się:

Wypłatę świadczeń chorobowych na ponad 72 mln zł wstrzymał w 2006 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Chorobowe pod kontrolą ZUS-u

Wypłatę świadczeń chorobowych na ponad 72 mln zł wstrzymał w 2006 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Powodem wstrzymania wypłaty były nieprawidłowości wykryte przy okazji kontroli zwolnień lekarskich, m.in. zasadności ich wystawienia i prawidłowości wykorzystania.

Od stycznia do grudnia 2006 r. lekarze orzecznicy ZUS przeprowadzili 279 tys. badań kontrolnych prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W efekcie tych badań ponad 27 tys. osobom wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. Oznacza to, że 10 proc. badanych uznano za zdolnych do pracy, a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła około 4 mln zł.

W tym samym okresie, w ramach kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich pracownicy ZUS skontrolowali 65,8 tys. ubezpieczonych pozbawiając prawa do zasiłku blisko 2,5 tys. osób, co w efekcie spowodowało cofnięcie zasiłków w kwocie 3,1 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

Ograniczono również podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Z tego powodu w 2006 r. obniżono wypłaty o 59 mln zł.

Ponadto obniżono wypłaty zasiłków o 5,9 mln zł tym ubezpieczonym, którzy nie dostarczyli zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego świadczenie obniżane jest o 25 proc.

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w 2006 r. wyniosła 72 147,5 tys. zł. W tym samym czasie ZUS wypłacił zasiłki chorobowe na kwotę około 3,7 mld zł.

- Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega ustawowej kontroli ZUS - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik Zakładu. - Kontrole tę przeprowadzają lekarze orzecznicy ZUS. Z wnioskiem o jej przeprowadzenie mogą występować do Zakładu również pracodawcy.

Płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, są uprawnieni do kontrolowania wykorzystania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz do formalnej kontroli zwolnień lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontrole te przeprowadza wśród osób, którym sam wypłaca świadczenia chorobowe.

wiadomości
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ZUS
KOMENTARZE
(0)