Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Co to jest roaming?

0
Podziel się:

Usługa roamingu związana jest z możliwością korzystania z telefonu komórkowego, a także danych mobilnych za granicą. Jak korzystać z roamingu i jak on jest rozliczany?

W 2017 roku zmieniono zasady korzystania z usług roamingowy na obszarze UE
W 2017 roku zmieniono zasady korzystania z usług roamingowy na obszarze UE (pixabay.com)

Jako posiadacz telefonu komórkowego cenisz sobie pewnie swobodę korzystania z tej formy komunikacji. Z każdego miejsca na ziemi można zadzwonić czy wysłać krótką wiadomość tekstową. Rozliczeń za dostęp do takich usług dokonujemy na rzecz operatora, który świadczy je dla nas. Mogą to być usługi abonamentowe lub w formie przedpłaconej.

O ile korzystanie z komórki w kraju nie sprawia problemów, to wątpliwości mogą być związane z koniecznością rozliczania połączeń wykonywanych za granicą. Przebywając np. na wakacjach w słonecznej Chorwacji, czy Włoszech lub Hiszpanii, możemy przecież wykonywać połączenia, odbierać je, a także wysyłać i odbierać SMS-y albo pobierać dane internetowe. Wszystko to możliwe jest dzięki usłudze roamingu. Korzystanie z roamingu możliwe jest na podstawie umów, które operatorzy krajowi zawierają z operatorami zagranicznymi.

Jak rozliczany jest roaming?

Korzystając z telefonu za granicą, wciąż rozliczamy się z naszym rodzimym operatorem. Zagraniczny operator, który pośredniczył w realizacji połączenia czy przesyle danych, wysyła rachunek za taką usługę naszemu operatorowi, z którym mamy podpisana umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Rodzimy operator, przesyła nam wtedy fakturę z uwzględnieniem kwot za korzystanie z usług roamingu.

W czerwcu 2017 roku w Unii Europejskiej zniesiono dodatkowe opłaty za roaming. Dzięki temu za granicą można korzystać z telefonu na podobnych warunkach jak w Polsce.

Opłaty roamingowe zostały tak skalkulowane, by użytkownicy komórek jadący na wakacje do dowolnego kraju Unii Europejskiej nie musieli ponosić dodatkowych kosztów. Jeśli jednak będziemy bardzo często korzystać z polskiej "komórki" za granicą, to operator ma prawo obciążyć nas wyższymi opłatami za rozmowy krajowe. Szczegółowe cenniki dostępne są u operatorów.

Roaming a połączenia międzynarodowe

Trzeba jednak pamiętać, że roaming to nie jest to samo co połączenia międzynarodowe. Jak się nie pomylić? Gdy wyjeżdżasz za granicę i dzwonisz na numery polskie, to korzystasz z roamingu, ale płacisz stawki krajowe. Podobnie będzie, jeśli przebywasz za granicą i chcesz zadzwonić na numer zagraniczny. Wtedy rozliczenie będzie uwzględniało korzystanie z roamingu. Jeśli natomiast jesteś w kraju i dzwonisz na numer międzynarodowy, to jest to rozmowa międzynarodowa liczona według specjalnych stawek twojego operatora.

Roaming i dane internetowe

Zdecydowanie inaczej sprawa wygląda w przypadku danych mobilnych. Operatorzy najczęściej określają limit, który bez dodatkowych opłat można wykorzystać podczas wyjazdu za granicę. Jeśli wykorzystamy pakiet, który nasz operator "zarezerwował" na transmisję danych w ramach europejskiego roamingu, to ten dostępny w ramach korzystania z internetu w Polsce będzie proporcjonalnie zmniejszony.

Roaming poza UE

Zniesienie roamingu dotyczy tylko krajów należących do Unii Europejskiej. Jeśli jedziemy na wakacje gdzieś dalej i chcielibyśmy korzystać z telefonu i danych internetowych w innym kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej, należy sprawdzić koszt takiej transmisji u swojego operatora.

Jak włączyć roaming?

Roaming pozwala na korzystanie z telefonu komórkowego i danych internetowych za granicą. Najczęściej włącza się samoczynnie zaraz po przekroczeniu granicy państwa. W nielicznych przypadkach trzeba go aktywować jeszcze przed wyjazdem. Ustawienia roamingu zależą od operatora i od tego, jaki abonament posiadamy.

Inaczej jest w przypadku internetu. Opłaty i wielkość transferu do wykorzystania w roamingu zależy od konkretnego operatora.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)