Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co zrobić, gdy cudzoziemiec nie podjął pracy?

0
Podziel się:

Po uzyskaniu zezwolenia na pracę obcokrajowca musimy zgłosić, jeśli nie podjął się on tego zajęcia.

Co zrobić, gdy cudzoziemiec nie podjął pracy?
(Dmitry Rostovtsev/Dreamstime)

*Po uzyskaniu zezwolenia na pracę obcokrajowca musimy zgłosić, jeśli nie podjął się on tego zajęcia. Przedsiębiorca, który zatrudnia nielegalnie cudzoziemca, naraża się na grzywnę od 3 do 5 tys. zł. *

W ciągu trzech miesięcy od wystawienia przez wojewodę zezwolenia na pracę cudzoziemca, który nie podjął się wykonywania zadań, jego zezwolenie jest anulowane. O tym, że pracownik z obcego kraju nie zgłosił się do pracy, bądź zrezygnował z niej w trakcie obowiązywania zezwolenia, należy zgłosić niezwłocznie.

Obowiązek ten spoczywa na pracodawcy. Do kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców uprawniona jest Państwowa Inspekcja Pracy oraz Straż Graniczna.

Przedsiębiorcy, którzy nielegalnie zatrudniają cudzoziemców narażają się na grzywnę od trzech do pięciu tysięcy złotych.

Również sam zatrudniony może zostać ukarany grzywną wynoszącą od 1 tys. do 5 tys. złotych. Karę wymierza sąd na wniosek inspektora pracy. W przypadku gdy pracujący na czarno zostanie deportowany z Polski, pracodawca poniesie koszty tej operacji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)