Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobre dane o przedsiębiorstwach. Rośnie zatrudnienie

2
Podziel się:

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw w drugim kwartale lekko się poprawiła. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Eksperci banku centralnego wskazują, że koniunktura w sektorze przedsiębiorstw utrzymywała się na dobrym poziomie. Zaobserwowano między innymi wzrost dynamiki sprzedaży oraz szybciej rosnące zatrudnienie.

Dobre dane o przedsiębiorstwach. Rośnie zatrudnienie
(Fotolia)

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw w drugim kwartale lekko się poprawiła. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski.

Eksperci banku centralnego wskazują, że koniunktura w sektorze przedsiębiorstw utrzymywała się na dobrym poziomie. Zaobserwowano między innymi wzrost dynamiki sprzedaży oraz szybciej rosnące zatrudnienie.

Na dobry wynik finansowy wpłynęły przede wszystkim dość niskie wydatki na surowce i materiały, w tym na paliwa.
Autorzy raportu wskazali też, że dzięki ożywieniu sprzedaży i dobrym wynikom finansowym, przedsiębiorcy zwiększali zatrudnienie szybciej niż w poprzednich kwartałach.

Eksperci NBP zwrócili uwagę, że od trzech lat systematycznie rośnie zatrudnienie w usługach oraz przetwórstwie przemysłowym. W tym samym czasie postępują zwolnienia w energetyce, górnictwie i budownictwie. Coraz większej liczbie miejsc pracy towarzyszył wzrost wynagrodzeń. Dynamika kosztów pracy wyniosła 7,7 procent.

Eksperci zauważyli też, że przedsiębiorstwa nie miały problemu z płynnością finansową. Ryzyko bankructwa było niewielkie, choć w drugim kwartale wciąż rosło zadłużenie przedsiębiorstw. Wynikało to głównie z potrzeb inwestycyjnych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
asdfasdf
8 lat temu
A gdzie dane o drobnych przedsiebiorcach? Te juz nie wygladaja tak pieknie...
rafał
8 lat temu
firmę można założyć w Czechach... i skarbówka może Cie pocałować w D.... kto będzie pracował jeśli chcą mu zabrać 75%?