Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Duża szansa dla polskich firm. BGK rozpoczął współpracę z bankami rozwoju z Egiptu i Rwandy

1
Podziel się:

Dzięki porozumieniu polskie firmy będą mogły bezpieczniej eksportować swoje towary lub usługi.

Egipt to ważny kierunek dla polskich przedsiębiorców.
Egipt to ważny kierunek dla polskich przedsiębiorców. (Raduasandei)

Bank Gospodarstwa Krajowego zbliżył się do Afryki. Umowa z bankami rozwoju otworzy drzwi polski eksporterom. Egipt, obok RPA, Algierii i Maroka, jest wśród krajów Afryki jednym z głównych partnerów handlowych Polski.

Jest to kolejny krok wzmacniający relacje BGK z instytucjami rozwoju na całym świecie. Jego efektem będą m.in. ułatwienia w finansowaniu działalności eksportowej polskich firm na rynkach afrykańskich.

- Jednym ze filarów działalności BGK jest wspieranie eksportu i ekspansji zagranicznej polskich firm, czego wyrazem jest nasza obecność z polskim biznesem już w 60 krajach na 6 kontynentach. Polskie firmy mają potencjał i doświadczenie niezbędne, by zaistnieć w krajach Afryki. Nawiązanie przez BGK współpracy z bankami z Egiptu i Rwandy to krok, który ułatwi im wejście i obecność na tym perspektywicznym rynku - powiedział członek zarządu BGK Wojciech Hann.

Banque Misr oraz Export Development Bank of Egypt, a także rwandyjski Development Bank of Rwanda to państwowe instytucje nastawione na wspieranie rozwoju ekonomicznego oraz finansowanie operacji eksportowych.

Egipt atrakcyjny dla polskich firm

Dzięki porozumieniu z bankami z Egiptu polskie firmy będą mogły bezpieczniej eksportować na ten rynek swoje towary lub usługi, korzystając z potwierdzania akredytyw eksportowych. Będą miały również możliwość oferowania swoim nabywcom finansowania np. w formule postfinansowania akredytywy lub kredytu dla banku nabywcy.

Egipt, obok RPA, Algierii i Maroka, jest wśród krajów Afryki jednym z głównych partnerów handlowych Polski, przy czym eksport z Polski do Egiptu prawie dwukrotnie przekracza import z tego kraju. Do Egiptu sprzedajemy głównie maszyny i urządzenia mechaniczne, sprzęt elektroniczny, produkty pochodzenia roślinnego, a także produkty przemysłu chemicznego i pokrewnych. To jedno z najbardziej zaludnionych państw na świecie (94,8 mln ludzi) i druga największa gospodarka na kontynencie afrykańskim (po RPA). Nominalne PKB w 2017 r. wyniosło 237,1 mld dol.

Kraj o ogromnych potrzebach inwestycyjnych

Porozumienie polskiego banku rozwoju z Development Bank of Rwanda ułatwi obsługę płatności transgranicznych i współpracę pomiędzy polskim a rwandyjskim biznesem.

Rwanda jest jednym z najmniejszych państw afrykańskich, a także jednym z najbiedniejszych państw świata. Populacja liczy 11,8 mln osób, nominalne PKB kraju to 9,1 mld dol. Kraj odnotowuje przy tym wysoką dynamikę PKB (6,1 proc w 2017 r. według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego).

Rwanda systematycznie odbudowuje się po wojnie domowej (1990-1994) i konfliktach w krajach sąsiednich. Normalizacja sytuacji w regionie zaowocowała m.in. poprawą warunków prowadzeniu biznesu. Przez ostatnie 10 lat Rwanda awansowała w rankingu Doing Business przygotowywanym przez Bank Światowy z 150. na 41. miejsce. To kraj o ogromnych potrzebach inwestycyjnych, głównie w sektorze rolniczym (wprowadzanie zaawansowanych technologii nawadniania terenu oraz mechanizacja i modernizacja upraw).

Zobacz także: Polski Fundusz Rozwoju dla firm. Wystarczy dobry pomysł:

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Marcel
4 lata temu
Bliżej i bbardziej stabilnych gospodarek nie było aaaaa PIS już się na te europejskie kraje poobrażał?