Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Działalność nierejestrowana. Nie trzeba odprowadzać zaliczek na podatek, rozliczysz się raz w roku

9
Podziel się:

Dobra wiadomość dla dorabiających sobie w ramach działającej od niedawna działalności nierejestrowanej. Ministerstwo Finansów potwierdza, że do minimum ograniczy papierkową robotę - nam, i kontrahentom, z którymi współpracujemy.

Działalność nierejstrowana to element konstytucji biznesu, czyli pakietu ułatwień dla przedsiębiorców - wszedł on w życie z końcem kwietnia.
Działalność nierejstrowana to element konstytucji biznesu, czyli pakietu ułatwień dla przedsiębiorców - wszedł on w życie z końcem kwietnia. (Krystian Dobuszyński / Reporter)

Resort Teresy Czerwińskiej poinformował bowiem czwartkową "Rzeczpospolitą", że prowadzący działalność nierejstrowaną nie musi odprowadzać zaliczek na PIT. "Przychody zalicza do tzw. innych źródeł, wykazuje w zeznaniu rocznym i po obliczeniu dochodu płaci podatek według skali (czyli 18 lub 32 proc.)" - cytuje odpowiedź ministerstwa gazeta.

Biorąc pod uwagę, że działalność nierejestrowana to taka, w której w miesiącu zarabiamy nie więcej niż 1050 zł, podatek na koniec roku będzie niski, a jeśli dorabialiśmy tylko okazjonalnie może nie być go wcale - uratuje nas bowiem kwota wolna od podatku.

Zobacz także: Zobacz: Działalność nierejestrowa. Będzie można dorobić bez zakładania działalności gospodarczej

Jak wynika z deklaracji złożonych przez resort finansów, skorzystają też firmy, z którymi współpracuje prowadzący działalność nierejestrowaną. Nie muszą one bowiem pełnić obowiązków płatnika, czyli potrącać zaliczek na PIT, odprowadzać ich do urzędu ani wystawiać PIT-11. Będą mogły zaliczyć ponoszone wydatki do podatkowych kosztów.

Możliwość prowadzenia działalności nierejstrowanej to element konstytucji biznesu, czyli pakietu ułatwień dla przedsiębiorców - wszedł on w życie z końcem kwietnia. Ci, którzy zarabiają na swojej działalności maksymalnie 1050 zł miesięcznie, nie muszą w ogóle jej zgłaszać.

Dopiero po przekroczeniu tego progu trzeba złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Benek
6 lat temu
trudno uwierzyć że to prawda, a jak urzędas z US się dowie od życzliwego" i będzie wymagał od delikwenta zapłaty podatku i kary za takie dochody to będzie trudno się wywinąć od płacenia
ax
6 lat temu
Znaczy legalizacja pracy na czarno. Gdy przyjdzie kontrola np. do firmy budowlanej, gdzie większość pracuje na czarno, pracodawca zawsze będzie mógł powiedzieć, że to pracownicy dorywczy, którzy chcą sobie zarobić 1050 złotych miesięcznie.
Jubel1
6 lat temu
przez niego wszystko rosnie na stacjach zachodnich
Mski
6 lat temu
[QUOTE] Ci, którzy zarabiają na swojej działalności maksymalnie 1050 zł miesięcznie, nie muszą w ogóle jej zgłaszać. [/QUOTE] W osobnym artykule jest napisane o przychodzie 1050 zł a nie dochodzie. Wytłumaczy ktoś jak to w końcu jest?
Swarowski
6 lat temu
A ja w tym miesiącu zarobiłem 13 tys na Hot forex