Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

#dziejesienazywo: Różna pensja minimalna w całej Polsce? Wiceminister zabrał głos w dyskusji

85
Podziel się:

Rząd przelicytował i związki zawodowe i pracodawców - pensja minimalna od 1 stycznia 2017 roku ma wynosić 2 tys. zł brutto. W programie #dziejesienazywo Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej tłumaczył skąd taka nagła zmiana. Wiceminister tłumaczył również, czy w Polsce powinna obowiązywać różna pensja minimalna w zależności od regionu.

#dziejesienazywo: Różna pensja minimalna w całej Polsce? Wiceminister zabrał głos w dyskusji
(Money.pl)

Rząd przelicytował związki zawodowe i pracodawców - pensja minimalna od 1 stycznia 2017 roku ma wynosić 2 tys. zł brutto. W programie #dziejesienazywo Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, tłumaczył, skąd taka nagła zmiana. I wyjaśnił również, czy w Polsce powinna obowiązywać różna pensja minimalna w zależności od regionu.

- Resort faktycznie proponował 1920 zł, ponieważ chciał utrzymać poziom 45 proc. średniej płacy w Polsce. Strona związkowa chciała 1970 zł, pracodawcy po negocjacjach 1900 zł. Niestety nie doszliśmy do porozumienia i dlatego temat trafił pod obrady Rady Ministrów, gdzie pani premier zdecydowała, by podnieść kwotę do 2 tys. zł - tak wiceminister Stanisław Szwed tłumaczy zmianę decyzji.

Jednocześnie wiceminister zapowiedział, że zmieni się jedna z głównych obietnic obecnego rządu. Zamiast postulatu 12 złotych płacy minimalnej za godzinę dla pracujących na umowie zlecenie, resort zaproponuje stawkę 13 złotych.

- Musimy bardzo mocno stawiać na podwyższanie wynagrodzeń. Najniższe wynagrodzenie w wielu przypadkach nie pozwala na przeżycie, dlatego nasza determinacja, by - przy dobrej sytuacji gospodarczej i niskiej stopie bezrobocia - płace podnosić. Mówimy oczywiście o płacy minimalnej, ale to też się przekłada na inne wynagrodzenia, które podniosą już sami przedsiębiorcy - mówił Stanisław Szwed.

Jak resort odpowiada na zarzuty strony pracodawców, którzy sugerują, że stawka 2 tys. zł to za dużo? - Nie obawiamy się tego. Jest w tej chwili rynek pracownika i musimy podnosić płace. Mamy cały czas potężny problem z wyjazdem młodych ludzi za granicę - wyjaśniał.

Eksperci sugerują, że podniesienie płacy minimalnej może stanowić problem dla najbiedniejszych regionów. W niektórych miejscach Polski płaca minimalna będzie stanowić 30 proc. średniej płacy, a w biedniejszych będzie to już 60 proc. Jak wskazują przedsiębiorcy - w tych miejscach pracownicy mogą być wypychani do szarej strefy lub po prostu zwalniani. Czy w związku z tym resort myśli o bardziej skomplikowanej stawce płacy minimalnej, która byłaby inna w różnych regionach polski?

- Dyskusja trwa, czy nie zróżnicować płacy minimalnej i wysokości zasiłków w zależności od regionu kraju. Ja nie jestem tego zwolennikiem, nie jest to dobre rozwiązanie. W innych krajach nie przyniosło to konkretnych rezultatów. Wiadomo, że w Warszawie za płacę minimalną nie ma pracy, ale jest ona już w województwie mazowieckim - tłumaczył Szwed.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
qwert
6 lat temu
Roczna kwota wolna od podatku powinna być związana z pensją mnimalną. 12 x 2000=24000
demi
6 lat temu
Nie ma powodu by porezes firmy zarobił 100 tyś więcej w postaci premii a pracownicy zarabiali o 100-500 zł mniej tylko dlatego by on dostał swoja premię, Tak to niestety wygląda
demi
6 lat temu
brawo dla premier
anpolade
6 lat temu
Zbyt niskie zarobki powodują to, że rodziny są poniżej minimum socjalnego i państwo musi dopłacać do kapitalistów, którzy nas wykorzystują płacąc nam nędzne pensje. Niestety aby przetrwać, ludzie idą po zapomogi do opieki społecznej. Zasiłek dla bezrobotnego zależny od regionu i następna głupota? Płaca minimalna zależna od regionu?
walczyk
6 lat temu
Zakłamana Szydlastość nie rozumie znaczenia płacy minimalnej dla gospodarki, w PIS nie ma nikogo, kto potrafi rozeznać się w w trym temacie.
...
Następna strona