Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elastyczny czas pracy. Pracodawcy chwalą, związkowcy sceptyczni

0
Podziel się:

Obowiązująca od dziś ustawa o elastycznym czasie pracy ma ułatwić życie wielu przedsiębiorcom.

Elastyczny czas pracy. Pracodawcy chwalą, związkowcy sceptyczni
(Gawalkiewicz/REPORTER)

Zwłaszcza tym, których aktywność związana jest z sezonowością.

Agnieszka Przesmycka z firmy _ Zeltech _ działającej w branży budowlanej i energetycznej mówi, że w przypadku tej firmy kluczową rolę odgrywają warunki atmosferyczne.

Zimą, przy mrozach, prace zewnętrzne nie są prowadzone a natężenie zleceń jest na ogół znacznie mniejsze niż w sezonie letnim. Jak tłumaczy, wprowadzenie elastycznego czasu pracy i rozliczenia go w perspektywie dwunastu miesięcy pozwoliłoby na zmniejszenie wymiaru pracy zimą w oparciu o rozliczenie godzin przepracowanych latem.

Zdaniem Agnieszki Przesmyckiej takie rozwiązania mogą poprawić sytuację wielu pracowników ponieważ mają oni gwarancję zatrudnienia i wynagrodzenia przez cały rok. W dłuższej perspektywie zatrudnienie na umowie na czas nieokreślony zwiększy także ich zdolności kredytowe.

Dużo bardziej sceptyczny wobec nowych rozwiązań jest szef siedleckiej Solidarności, który obawia się zwiększenia zależności pracownika od pracodawcy. Choć ustawa dopuszcza także możliwość uelastycznienia czasu pracy na wniosek pracownika Sylwester Czyżyk wątpi by którykolwiek z właścicieli firm się na to godził.

Rozwiązania, które wchodzą dzisiaj w życie są także jedną z przyczyn zaplanowanych na wrzesień związkowych protestów. Czas pracy będzie mógł być rozliczany w trybie rocznym pod warunkiem, że pracodawca porozumie się ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Podobne rozwiązania obowiązywały w tak zwanej ustawie antykryzysowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamiast zwalniać, wyślą do domu. Idą zmiany Zmiany w Kodeksie Pracy mają umożliwić firmom reagowanie na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą oraz pomóc zachować miejsca pracy.
Szukasz pracy? Zobacz, na co trzeba uważać Branże, które przodują w nielegalnym zatrudnieniu w okresie wakacyjnym to głownie gastronomia i handel.
Dłuższy czas pracy niezgodny z konstytucją Przepis pozwalający skrócić dniówkę tylko tym niepełnosprawnym, którzy uzyskają odpowiednie zaświadczenie lekarskie, jest sprzeczny z ustawą zasadniczą - orzekł dzisiaj Trybunał Konstytucyjny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)