Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Emerytura wojskowa. Komu przysługuje i ile wynosi?

10
Podziel się:

Zasady przyznawania emerytur żołnierzom określa ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy i ich rodzin. Obecnie część żołnierzy przechodzi na emeryturę według nowych zasad – po 25 latach służby

Osoby zatrudnione w wojsku od 2013 roku objęte są nowymi zasadami regulującymi przejście na emeryturę wojskową
Osoby zatrudnione w wojsku od 2013 roku objęte są nowymi zasadami regulującymi przejście na emeryturę wojskową (Fotolia)

Podstawowym elementem, który wyróżnia emeryturę wojskową, jest to, że można z niej skorzystać już po 15 latach służby. Dotyczy to jednak żołnierzy, którzy byli zatrudnieni w wojsku do 31 grudnia 2012 roku. Jeśli powołano ich do służby po tym okresie, to obowiązują ich nowe zasady. Zgodnie z nimi żołnierz ma prawo do emerytury, jeśli odsłuży przynajmniej 25 lat, a także ukończy 55 rok życia.

Są jednak od tych zapisów wyjątki. Chodzi bowiem o możliwość przejścia na wojskową emeryturę już po ukończeniu 15 lat służby, jeśli:

  • Żołnierz pełnił służbę kandydacką w dniu 1 stycznia 2013 r., a do służby wojskowej zawodowej powołano go bezpośrednio po ukończeniu służby kandydackiej.
  • Żołnierz został powołany do służby wojskowej zawodowej po 31 grudnia 2012 r., ale wcześniej był Policjantem, pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu itd.

Emerytura wojskowa – stare zasady

Tzw. stare zasady mówią o tym, że żołnierz może skorzystać z emerytury, jeśli w dniu zwolnienia może wylegitymować się 15 latami służby w wojsku. Do tego okresu może być zaliczony również urlop wychowawczy, jeśli nie trwał dłużej niż 3 lata. Jeśli żołnierz nie ma prawa do emerytury wojskowej może oczywiście starać się o emeryturę na warunkach powszechnych.

W przypadku emerytury wojskowej warto wiedzieć, kim w świetle prawa jest żołnierz zawodowy. Jest to żołnierz, który pełni stałą albo kontraktową zawodową służbę wojskową. Stałą służbę wojskową pełni się przez czas nieokreślony, a kontraktową, przez czas, który jest określony w kontrakcie. W przypadku służby stałej żołnierz nabywa stosunek służbowy na podstawie powołania podczas zgłoszenia się do służby dobrowolnie. W przypadku żołnierza kontraktowego powstaje to na podstawie kontraktu między osobą a odpowiednim organem.

Warto pamiętać, że zasadnicza służba wojskowa została zawieszona od 01 stycznia 2010 r. Dotyczy to też tzw. służby nadterminowej, którą również zniesiono. Jeśli żołnierz zdecydował się na przyjęcie do takiej służby, to było to równoznaczne z tym, że zawierał z armią kontrakt, który zobowiązywał go do służby przez określony czas. Wynika z tego, że wszyscy żołnierze, który przed 31 grudnia 2012 byli żołnierzami zawodowymi albo pełnili służbę kandydacką, mogą liczyć na emeryturę wojskową według tzw. starych zasad.

Emerytura wojskowa – ile wyniesie świadczenie?

Emerytura wojskowa to 40 proc. ostatniej pensji, jeśli żołnierz przechodzi na nią po 15 latach służby albo 60 proc. jeśli korzysta z emerytury na nowych zasadach. Trzeba wiedzieć, że przy obliczaniu świadczenia brane są pod uwagę również dodatki.

Za każdy rok służby dodawane jest 2,6 proc. do podstawy wymiaru emerytury. Istnieje też możliwość, że emerytura będzie podwyższona o następne 2 proc. za każdy rok, jeśli żołnierz służył:

  • jako pilot samolotów naddźwiękowych;
  • na okrętach podwodnych;
  • jako nurek;
  • jako osoba odpowiedzialna za zwalczanie terroryzmu;
  • jako saper, żołnierz służb specjalnych, walczący na froncie w czasie wojny lub w strefie działań wojennych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Zarty
4 lata temu
Powinni im obniżyć emerytury do średnich krajowych. Kiedy ja stałam w kolejkach z kartkami, oni mieli sklepy zapełnione towarami i mieszkania służbowe, które wykupili po 1989r za grosze. Byle sierżant wpadał w drugi próg podatkowy w czerwcu każdego roku po 1989r. Mieli ogromne kredyty z wojskowego działu socjalnego na 1%. W tym samym czasie ja brałam kredyt z banku na 27%.
Nowy
4 lata temu
100% Powini wypłacac
Barbara
4 lata temu
Jedno oszustwo jest stary portfel i pilot wojsk.po 25latach na roznych samolotach ma mniej jak podof.2300zl emerytury hanba dla mon sami na etatach ile zarabiaja...jak zyc....
Barbara
4 lata temu
Jedno oszustwo jest stary portfel i pilot wojsk.po 25latach na roznych samolotach ma mniej jak podof.2300zl emerytury hanba dla mon sami na etatach ile zarabiaja...jak zyc....
Jju
4 lata temu
Uhhh