Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Faktura bez VAT. Wzór dokumentu

2
Podziel się:

Podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, mogą wystawiać faktury. Wcześniej korzystali z możliwości wystawiania rachunków. Oczywiście one nie zostały zniesione, faktury są w tym modelu dodatkową możliwością.

Faktury bez VAT mogą wystawiać przedsiębiorcy, których obrót nie przekracza 200 000 zł
Faktury bez VAT mogą wystawiać przedsiębiorcy, których obrót nie przekracza 200 000 zł (Fotolia)

Faktura VAT czy faktura bez VAT?

Fakturami trzeba udokumentować każdą sprzedaż produktów lub usług, które są objęte podatkiem VAT. Pozwalają poprawnie taki podatek rozliczyć, a jeśli nabywcą jest firma, to można dzięki fakturze odliczyć podatek VAT. Jednocześnie dokonuje się rozróżnienia między podatkiem naliczonym a należnym. A co z podatnikami, którzy są zwolnieni z VAT? Wśród podatników jest grupa takich, którzy nie muszą rozliczać podatku VAT.

Przedsiębiorca, który nie przekracza obrotów 200 000 zł, może zrezygnować z wystawiania rachunków i przejść na faktury bez VAT. Żeby z tego skorzystać, nie trzeba rejestrować się formularzem VAT-R.

Przedsiębiorca, który jest zwolniony z VAT, musi wystawić fakturę, jeśli nabywca zażąda takiego dokumentu w terminie, który został przewidziany w ustawie.

Dane na fakturze dla podatników bez VAT

Podatnik, który jest zwolniony z VAT i wystawia faktury, musi obowiązkowo na wystawionej fakturze dodać przepis ustawy, która stanowi podstawę do tego, by podatnik zastosował zwolnienie z podatku albo podstawy prawnej, która wskazuje, że towar albo usługa korzysta ze zwolnienia.

Obowiązkowo trzeba będzie podać te dane, które umieszcza się na zwykłych fakturach. Chodzi więc o datę wystawienia, kolejny numer faktury, imię i nazwisko albo nazwę podatnika wraz z adresem, datę dostawy towarów, nazwę towaru lub usługi, ilość towaru albo zakres usług.

Trzeba też będzie podać:

  • cenę towaru lub usługi bez podatku;
  • rabaty i otrzymane wcześniej należności;
  • wartość towarów lub usług;
  • sumę wartości sprzedaży netto;
  • kwotę należności ogółem.

Podatnik, który korzysta ze zwolnienia, musi udokumentować sprzedaż poprzez wystawienie faktury bez VAT w ciągu 15 dni od momentu dokonania sprzedaży.

Wzór faktury bez VAT

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
anitka
miesiąc temu
Miał być wzór, a jest nieprzydatna reklama i informacje. Jak im można teraz zaufać?
SC
4 lata temu
To nie informacja, tylko reklama