Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Faktura – wzór faktury VAT

0
Podziel się:

Faktura VAT jest dokument potwierdzającym sprzedaż towarów lub usług na rzecz firm. Jeśli kupujący nie prowadzi działalności, a chciałby taką fakturę otrzymać, to musi o to specjalnie poprosić. Faktura VAT ma swoje określone elementy. Zobacz, jak wygląda wzór faktury VAT.

Fakturę VAT trzeba wystawić w określonym terminie od momentu dokonania transakcji
Fakturę VAT trzeba wystawić w określonym terminie od momentu dokonania transakcji (WP.PL)

Faktura VAT – wzór

Faktura jest dokumentem, który musi być wystawiony zgodnie z określonymi wymogami. Musi posiadać konkretne elementy, tak by uznać, że jest wystawiona prawidłowo. Takimi elementami są:

  • data wystawienia;
  • data sprzedaży towaru albo usługi;
  • numer faktury;
  • dokładne dane sprzedawcy i kupującego wraz z NIP;
  • opis towaru i jego ilość, a także cena jednostkowa i wartość;
  • ważne jest, by podać stawki podatkowe, które zostały zastosowane;
  • ogólna kwota należności.

Stawki podatku i jego kwoty nie wpisuje się na fakturach, które nie są objęte VAT. Faktura nie musi mieć oznaczenia oryginał i kopia. Wystarczy, żeby wystawić ją przynajmniej jako dwa egzemplarze.

Jakie dodatkowe informacje zawrzeć na fakturze VAT?

W niektórych sytuacjach trzeba na fakturze dopisać dodatkowe informacje. Chodzi tu sprzedaż towarów lub usług, w przypadku których opodatkowana jest marża, a nie cała wartość sprzedaży. Mówimy tu np. o sprzedaży dzieł sztuki czy antyków lub innych używanych produktów.

Kiedy rozlicza się VAT z faktury?

Rozliczenie podatku VAT z faktury zgodnie z zasadami powinno się zrobić zaraz po sprzedaży. Jest jednak kilka wyjątków. VAT rozliczamy w momencie wystawienia faktury, gdy mamy do czynienia z usługami budowlanymi czy telekomunikacyjnymi albo w dacie zapłaty, jeśli faktura rozliczana jest metodą kasową. Wtedy właściwe oznaczenie powinno pojawić się na fakturze.

Warto pamiętać, że faktura jest ważna, nawet jeśli nie ma na niej podpisu osoby wystawiającej.

Kto wystawia fakturę VAT?

Faktura wystawiana jest przez tego, kto sprzedaje produkt lub usługę. W przypadku rolników możliwa jest sytuacja, że fakturę wystawia kupujący albo firma, która jest upoważniona przez sprzedawcę do tego, by to zrobić.

Termin wystawienia faktury

Faktura VAT musi być wystawiona najpóźniej 15 dnia miesiąca, po którym nastąpiła sprzedaż. Faktura VAT może być w określonych sytuacjach wystawiona jeszcze przed sprzedażą. W takiej jednak sytuacji termin ten to maksymalnie 30 dni przed tym, jak dostarczono produkt lub usługę.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja z wystawieniem faktury VAT za tzw. media (czyli np. prąd lub gaz). Taki dokument może być wystawiony jeszcze przed sprzedażą i w tym przypadku nie ma ograniczenia, jak wcześnie przed sprzedażą może być wystawiona faktura. Ważne, by było to przed terminem płatności. Jeśli mamy do czynienia z fakturami za usługi budowlane, to można je wystawić 30 dni od dnia, gdy usługa została wykonana.

Faktura VAT do paragonu

Jeżeli sprzedaż była udokumentowana na podstawie paragonu sprzedaży wystawionego i zarejestrowanego przez kasę fiskalną, to fakturę VAT do takiej transakcji trzeba wystawić w ciągu 15 dni. Czynimy tak, jeśli prośba o wystawienie faktury VAT będzie zgłoszona w ciągu trzech miesięcy po dacie sprzedaży.

Faktura – wzór

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)