Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Fundusz Emerytur Pomostowych. Obowiązek opłacania składek za pracownika

0
Podziel się:

Fundusz Emerytur Pomostowych to specjalny fundusz, na który pracodawca opłaca składki za pracowników, którzy np. wykonują pracę w szczególnych warunkach.

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych wszedł w życie w 2010 roku
Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych wszedł w życie w 2010 roku (Shutterstock.com)

Począwszy od 2010 roku, pracodawca musi opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Dotyczy to pracowników, którzy:

  • urodzili się po 31 grudnia 1948 r.;
  • wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zgodnie z ustawą chodzi tutaj o pracowników, którzy spełniają te warunki, nie tylko takich, którzy pracują w niepełnym wymiarze etatu.

Pracodawca ma obowiązek płacić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, począwszy od dnia, w którym uprawniony pracownik zaczyna wykonywać pracę w szczególnych warunkach albo o szczególnym charakterze. Dniem takim jest pierwszy dzień, w którym pracownik jest zatrudniony.

Fundusz Emerytur Pomostowych jest finansowany m.in.:

  • ze składek na FEP;
  • z dotacji budżetowych;
  • z odsetek od składek, które są opłacone nieterminowo;
  • z lokat wolnych środków FEP;
  • z funduszu tego finansuje się przede wszystkim wypłatę emerytur pomostowych.

Za jakiego pracownika musi być odprowadzona składka?

Ustawa o emeryturach zakłada 40 prac w szczególnych warunkach, a także 24 prac o szczególnym charakterze. Oprócz tego składka taka musi być opłacona, za pracowników, którzy wykonują prace górnicze, żołnierzy zwolnionych ze służby, a także policjantów, funkcjonariuszy ABW, Agencji Wywiadu, CBA, BOR i podobnych, a także pracowników, którzy są ubezpieczeni z tytułu działalności twórczej.

Pracodawca musi więc sporządzić najpierw wykaz stanowisk pracy, wykonywanych w szczególnych warunkach. Wtedy dopiero zaczyna się naliczanie i opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Wysokość składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

Jaka jest wysokość składki? Składka taka to 1,5% podstawy wymiaru. W całości finansuje ją płatnik. Podstawą wymiaru składki jest wymiar składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych nie obowiązuje w przypadku tych składników wynagrodzeń, które są wypłacane w okresie, gdy pracownik nie wykonywał pracy o szczególnym charakterze. W innym przypadku zawsze trzeba będzie od wynagrodzenia takiego pracownika odprowadzić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, że pracownik jest zatrudniony i wtedy zacznie wykonywać pracę w szczególnych warunkach albo o szczególnym charakterze, to składka na Fundusz Emerytur Pomostowych będzie należała się wyłącznie od podstawy tego wynagrodzenia, które jest stosowane do wyliczania składek ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, które przysługuje za ten miesiąc.

Rozliczanie składek na FEP

Pracodawca musi odprowadzić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za tych pracowników, którzy będą wykazani na deklaracji ZUS DRA.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)