Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdzie najłatwiej prowadzić biznes? Polska na 54. miejscu na świecie.

0
Podziel się:

Polska jest 54. krajem na świecie pod względem łatwości prowadzenia biznesu - wynika z raportu Banku Światowego "Doing Business" 2006. Raport klasyfikuje 155 krajów.

Tegoroczny raport dotyczy tworzenia miejsc pracy i opisuje, jak reformy ułatwiają ten proces. Jest trzecim raportem z serii "Doing Business", którą Bank Światowy przygotowuje wspólnie z Międzynarodową Korporacją Finansową (IFC). Poprzednie raporty dotyczyły regulacji prawnych oraz usuwania barier wzrostu gospodarczego.

Polska znajduje się w tegorocznym rankingu za Słowacją (która jest 37.), Czechami (41.) i Węgrami (52.).

Pierwsze trzy miejsca zajmują Nowa Zelandia, Singapur i USA. W pierwszej trzydziestce spośród naszych sąsiadów są Litwa, Estonia i Łotwa.

"Dla trzech krajów nadbałtyckich znalezienie się w najlepszej trzydziestce jest wielkim dokonaniem, zważywszy, że minęło dopiero dziesięć lat od wdrożenia przez te kraje pierwszych reform" - napisano w raporcie.

Autorzy raportu podkreślili, że najwięcej przeszkód narzucają firmom kraje afrykańskie. Natomiast każdy z krajów Europy Wschodniej poprawił co najmniej jeden z aspektów regulacji dotyczącej działalności przedsiębiorstw.

Polska została pochwalona jako "najbardziej aktywny reformator" w dziedzinie zezwoleń na działalność gospodarczą po przyjęciu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wskazano też, że Polska obniżyła podatki płacone przez firmy, a także, że zmniejszyła opóźnienia w sądownictwie.

"Doing Business 2006" wymienia 12 krajów, które uznano za najbardziej reformatorskie w ostatnim roku. Są wśród nich m.in.: Gruzja, Wietnam, Egipt, Finlandia i Rumunia, nie ma zaś Polski.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że np. w krajach skandynawskich tylko 8 proc. gospodarki stanowi szara strefa. Tłumaczą to prostotą regulacji i bardzo wysoką jakością obsługi przedsiębiorstw ze strony sektora publicznego, otrzymywaną za płacone podatki.

"W krajach skandynawskich, jak zresztą w innych krajach zaliczonych do najlepszej trzydziestki rankingu, reformatorzy nie musieli wybierać między upraszczaniem działalności gospodarczej, a ochroną socjalną. Mogli zrobić jedno i drugie" - powiedział cytowany w komunikacie BŚ, jeden z autorów raportu Symeon Djankov.

Zdaniem ekspertów BŚ "Doing Business" ma już wpływ na otoczenie biznesu.

"Uczynienie z "Doing Business" punktu odniesienia zainspirowało już reformy w ponad 20 krajach. W ciągu ostatniego roku dziewięć rządów zwróciło się o umieszczenie ich krajów w analizach +Doing Business+" - podkreślił inny z autorów raportu, Caralee McLiesh.

Nad raportami "Doing Business" pracuje ponad 3,5 tys. ekspertów z różnych krajów świata.

firma
gospodarka
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)