Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hotel turystyczny dla pracownika

0
Podziel się:

Czy wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracownika w hotelu należy doliczyć do jego przychodu i opodatkować?

Hotel turystyczny dla pracownika

Czy wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracownika (nie będącego w podróży służbowej) w hotelu należy doliczyć do jego przychodu ze stosunku pracy i opodatkować?_ _

_ Spółka wynajęła dla swojego pracownika pokój w hotelu na okres 3 miesięcy w celu zakwaterowania z wyżywieniem. Stawka miesięczna za wynajem będzie wynosić 2800 zł + VAT (w tym 30 zł za całodzienne wyżywienie). Faktury za hotel opłaca spółka. _

Tak. Przychodem ze stosunku pracy są m. in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof). Z przepisu tego wynika, że wartość opłacanego przez pracodawcę hotelu (z wyżywieniem), wynajętego dla pracownika nie odbywającego podróży służbowej stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy.

Nie znajduje w tym przypadku zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 19 updof, który dotyczy jedynie hoteli pracowniczych i kwater prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania.

A zatem w przypadku, gdy spółka wynajmuje pracownikowi (nie będącemu w podróży służbowej) pokój w hotelu, który nie spełnia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 19 updof, wartość świadczenia polegającego na opłacaniu wynajmu pokoju w hotelu (z wyżywieniem), stanowi przychód pracownika, od którego płatnik (zakład pracy) zobowiązany jest obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)