Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ile zarabiały kobiety przed 40. rokiem życia w 2018 r.?

6
Podziel się:

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) w 2018 roku wzięło udział 101 860 osób. Z czego 43 390 respondentów to kobiety, natomiast 58 470 to mężczyźni. Mediana wynagrodzeń kobiet biorących udział w badaniu wynosiła 4 000 PLN brutto, z kolei mężczyzn 5 000 PLN brutto. W artykule przyjrzano się się grupie 36 810 kobiet przed 40. rokiem życia, które wzięły udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2018 roku.

Ile zarabiały kobiety przed 40. rokiem życia w 2018 r.?
(Shutterstock.com)

Pracownicy Sedlak & Sedlak sprawdzili, jak w 2018 roku wynagradzane były kobiety przed 40. rokiem życia w poszczególnych województwach. Najwyższe wynagrodzenia kobiety przed 40-stką otrzymywały w województwie mazowieckim – 4 790 PLN. Prawie 700 PLN mniej przedstawicielki płci pięknej zarabiały w województwie dolnośląskim. Kobiety przed 40. rokiem życia najniższe wynagrodzenia otrzymywały w województwie lubelskim – 3 078 PLN brutto. Mieszkanki województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego otrzymały pensje wyższe jedynie o 0,7%.

Zobacz także: Obejrzyj także: Branża IT potrzebuje też humanistów. Raport o kobietach w firmach technologicznych

Zbadano również, jak kształtowały się wynagrodzenia kobiet przed 40. rokiem życia w firmach z przewagą kapitału zagranicznego lub polskiego. Mediany zarobków w zagranicznych przedsiębiorstwach były zdecydowanie wyższe niż w polskich. Mediany wynagrodzeń badanej grupy kobiet w firmach zagranicznych mieściły się w przedziale 3 700 – 6 499 PLN brutto, natomiast w polskich przedsiębiorstwach w przedziale 3 000 – 4 100 PLN brutto.

W obu przypadkach zarobki wykazywały dodatnią zależność między wiekiem a wysokością pensji. Największy rozstęp w wysokości wynagrodzeń wystąpił wśród kobiet w wieku 36-40 lat. Najwyższe wynagrodzenia osiągały kobiety w zagranicznych przedsiębiorstwach tuż przed 40. rokiem życia – 6 499 PLN brutto. Natomiast najniższe pensje otrzymywały kobiety w wieku 18-25 lat w polskich firmach – 3 000 PLN.

Informacje o badaniu: W 2018 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń uczestniczyło 101 860 osób. 60% uczestników badania to osoby powyżej 30. roku życia, 70% ma wykształcenie wyższe. 47% respondentów pracuje w przedsiębiorstwach w których zatrudnionych jest powyżej 250 osób, z kolei 66% pracuje w firmach z przewagą kapitału polskiego (powyżej 50%).

Patrycja Małek
Sedlak & Sedlak
wynagrodzenia.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
wynagrodzenia.pl
KOMENTARZE
(6)
Heh
3 lata temu
Przeciez glownie chodzi o strukture zatrudnienia. Kolezanka pracuje u mnie w IT jako programistka to zarabia te 10 tys zl. Jak sie pracuje na kasie w biedronce bo sie nie chcialo uczyc matematyki to co sie dziwic
Oliwia M
3 lata temu
A ja uważam, że każdy - czy to kobieta czy mężczyzna, na tym samym stanowisku powinien zarabiać tyle samo. Miałam dość pracy w korpo, bo wiedziałam, że zarabiam mniej, niż kolega z zespołu, który robił to samo. Od dwóch lat prowadzę własną działalność i jestem bardzo zadowolona. Jak jeszcze pracowałam, w weekendy chodziłam na rachunkowość do policealnej szkoły, 2 razy w tygodniu na angielski i dorobiłam się własnych klientów. Dobrze na tym wyszłam i nie żałuję.
Lady G.
3 lata temu
Godzivie?
Nigdy prawdy ...
3 lata temu
Nigdy .nigdy nie byly porownane sprawiedliwie zarobki bab to facetow. chetnie wytlumacze. Baby zaczynaja pracowac w wieku po trzydzestym rokiem zycza z mniejszym wyksztalceniem. Po robia rok czy dwa i krzycza na lewo i prawo ze mniej zarabiaja. Dla nich nie istnieje rzecz jak duzo duzo wieksze doswiadczeniem rowne wiekszym wydajnoszcza. Plus lepszym czy wyzszym wyksztalceniem To ich nie rusza .tylko rusza klapki na oczach ICH.
Obserw
3 lata temu
Ja pamiętam za czasów PO, że kobiety plus 50 nie miały pracy. A rządzący w tedy proponowali im przekwalifikowanie i co nic. Obecnie kobiety nawet po 60 znajdują pracę i to nie za 4 PLN ale za godna pensji. Brawo Pis A Po niech idzie do lamusa.