Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Inkubatory przedsiębiorczości. Wygodny start dla młodych firm

0
Podziel się:

Poczucie niezależności i możliwość realizowania własnych pomysłów - to powody, dla których młodzi ludzie coraz częściej chcą zakładać własne firmy. Czasem jednak, powstrzymuje ich brak doświadczenia i niezbędnego kapitału na początek.

Inkubatory przedsiębiorczości. Wygodny start dla młodych firm
(Goodluz)

Poczucie niezależności i możliwość realizowania własnych pomysłów - to powody, dla których młodzi ludzie coraz częściej chcą zakładać własne firmy. Czasem jednak, powstrzymuje ich brak doświadczenia i niezbędnego kapitału. Wtedy z pomocą przychodzą inkubatory przedsiębiorczości.

Wynajem powierzchni biurowych, wysokie składki na ZUS czy opłaty za konto bankowe - to tylko niektóre wydatki związane ze startem działalności gospodarczej. A to dopiero początek kosztów, które już na początku mogą przyprawić młodego przedsiębiorcę o ból głowy. Rozwiązaniem są inkubatory przedsiębiorczości. Oferują podstawowe rozwiązania, które zmniejszają odpowiedzialność i pozwalają założyć firmę bez ponoszenia standardowych kosztów.

Czym są inkubatory przedsiębiorczości?

IP funkcjonują najczęściej w formie fundacji, stowarzyszeń, spółek oraz agencji. Wspierają startupy i małe oraz średnie przedsiębiorstwa, dając szanse na rozkwit ekonomiczny. Na początku powstawały w regionach zagrożonych strukturalnym bezrobociem.

Obecnie również przyczyniają się do zwiększenia poziomu zatrudnienia. Jednak ich główna działalność opiera się na wspieraniu nowych firm i minimalizacji zagrożenia ewentualnej upadłości. Kierują ofertę do kreatywnych biznesmenów, studentów i absolwentów uczelni wyższych. Grupa docelowa to istotny czynnik, określający sposób funkcjonowania konkretnych inkubatorów.

Charakter ich działalności może być dwojaki. Niektóre posiadają w ofercie tzw. preinkubację, czyli propozycję idealną dla osób, które chcą przetestować pomysł na biznes, a nie stać ich na rejestrowanie prawdziwej działalności gospodarczej, obarczonej ryzykiem i wysokimi kosztami.

Inne oferują proces inkubacji skierowany do przedsiębiorców, którzy nie są zainteresowani półśrodkami. Albo chcą założyć właściwą działalność gospodarczą, albo mają już własną firmę. Poszukują zatem wiedzy, przydatnych kontaktów, a czasem powierzchni biurowej. Zdarzają się również takie organizacje, które łączą obydwa pola aktywności.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Działalność ponad 50 jednostek i opieka nad około 1800 startupów - takim wynikiem może się pochwalić najbardziej znana instytucja promującą młodych biznesmenów, czyli Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Choć nazwa stowarzyszenia wskazuje na działalność akademicką, nic bardziej mylnego. Z oferty organizacji może skorzystać każdy zainteresowany rozwijaniem własnego pomysłu na własny biznes.

W ramach preinkubacji nowo powstałe firmy mają do dyspozycji obsługę formalno-prawną oraz biurową. W praktyce oznacza to, że inkubator "użycza" świeżo upieczonym biznesmenom osobowość prawną, dając im możliwość czerpania wielu profitów z tego tytułu.

Jakie wsparcie mogą uzyskać młodzi biznesmeni?

Początkujący przedsiębiorcy nie muszą rejestrować firmy w urzędzie gminy, nabywać własnego numeru NIP ani REGON i odprowadzać samodzielnie miesięcznych składek ZUS (w przypadku działalności gospodarczej jest to minimum 446 zł).

Biznes funkcjonuje na zasadach wewnętrznej komórki konkretnego inkubatora. Korzysta z jego adresu, sekretariatu, księgowości oraz poczty. Nie oznacza to jednak, że takie firmy nie są samodzielne. Mogą wystawiać faktury czy podpisywać dokumenty. Zarobione pieniądze trafiają co prawda na subkonto firmy w ramach konta inkubatorów, ale przedsiębiorcy mogą z nich korzystać według własnego uznania.

Mają również prawo zatrudniać pracowników, choć tylko na umowę cywilno-prawną. Przy pełnym etacie obowiązuje długi okres wypowiedzenia, który w przypadku rezygnacji z usług inkubatora, mógłby stanowić problem dla zewnętrznej organizacji.

Coworking i zaplecze merytoryczne

Ważnym aspektem działalności inkubatorów przedsiębiorczości jest gwarancja niezbędnej powierzchni do pracy. Firmy, które nie mają własnej siedziby firmy, mogą korzystać nie tylko z biur, ale też z sal konferencyjnych i urządzeń biurowych.

Coworking zapewnia niezbędną powierzchnię do realizacji pomysłów, ale też wpływa na kreatywną atmosferę pracy. Mnogość startupów w jednym miejscu ma znaczenie przy konstruowaniu firmy. Codzienny kontakt z innymi pomysłowymi osobami czy działalność na polu biznesowym zapewniają większe możliwości rozwoju.

Niemniej istotne jest doradztwo merytoryczne dla debiutujących właścicieli firm. Organizacja szkoleń, warsztaty, tematyczne konferencje, wsparcie marketingowe czy technologiczne - to częste usługi dostępne w ramach pełnej inkubacji. Przygotowanie teoretycznie jest niezwykle ważne w karierze biznesowej.

Inkubatory przedsiębiorczości społecznej

Innym rodzajem instytucji wspomagającej przedsiębiorczość są inkubatory tworzone przez samorządy lub organizacje pozarządowe. Ich działalność polega na doradzaniu i szkoleniu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, długotrwale bezrobotnych lub niepełnosprawnych.

Głównym celem funkcjonowania takich inkubatorów jest pomoc ludziom, wyrażającym chęć podjęcia własnej działalności w sektorze ekonomii społecznej. Organizacje oferują wsparcie za pośrednictwem zasobów materialnych oraz merytorycznych.

Organizują warsztaty motywacyjne i konsultacje specjalistów na tematy związane z księgowością, prawem czy marketingiem. Udostępniają powierzchnię biurową, sprzęt oraz dostęp do internetu, a także pomagają w pozyskiwaniu finansów na rozwój działalności.

W ramach projektu Sieci Inkubatorów Społecznej Przedsiębiorczości działa organizacja na Śląsku (z oddziałami w Częstochowie, Bielsku-Białej, Tychach, Żorach i Dąbrowie Górniczej). Ważny ośrodek znajduje się również na Warmii i Mazurach. Niektóre instytucje działają pod nazwą Inkubator Ekonomii Społecznej, a inne w ramach Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej lub Centrów Ekonomii Społecznej.

wiadomości
gospodarka
zarządzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)