Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak mobilni zawodowo muszą być Polacy?

0
Podziel się:

Czy bylibyście skłonni zmienić miejsce pracy w przypadku otrzymania lepiej płatnej oferty, aczkolwiek zupełnie odmiennej od Waszych kwalifikacji i umiejętności?

Jak mobilni zawodowo muszą być Polacy?
(mmagallan/sxc.hu)

Czy bylibyście skłonni zmienić miejsce pracy w przypadku otrzymania lepiej płatnej oferty, aczkolwiek zupełnie odmiennej od Waszych kwalifikacji i umiejętności? Taka szansa może oznaczać nie tylko wyższe zarobki, ale również korzystniejsze warunki umowy. Jednak czy warto znowu poświęcać kilka najbliższych miesięcy na naukę nowego zawodu?

Skutki światowego kryzysu ekonomicznego były i nadal są odczuwalne w wielu obszarach gospodarki. Jednym z nich była niepewność o własne stanowisko pracy i częste zmiany strukturalno-organizacyjne w obrębie przedsiębiorstw. Jednak pomimo niestabilnej sytuacji zawodowej, satysfakcja Polaków z pracy wciąż rośnie, przez co zmniejsza się ich mobilność zawodowa.

Trochę cyfr

Według raportów CBOS ze stycznia 2013 roku, niespełna 31% aktywnych zawodowo Polaków, przynajmniej raz zmieniła miejsce pracy w ciągu minionych pięciu lat. Około jedna piąta deklaruje zmianę pracy w niedalekiej przyszłości, natomiast ponad połowa nie rozważa w ogóle takiej możliwości. Wynika z tego, że aktywni zawodowo Polacy są zadowoleni z miejsca zatrudnienia, prawda? Sytuacja zmienia się jednak w przypadku zmiany pracy na lepiej płatną, choć rozbieżną z kwalifikacjami – wówczas aż 51% pracujących byłoby skłonnych do złożenia wypowiedzenia w obecnym miejscu pracy. Rośnie więc liczba nie tych, którzy zmieniają miejsce pracy, ale tych, którzy nie wykluczają takiej ewentualności. Co jednak są w stanie poświęcić Polacy dla nowej, lepiej płatnej pracy? Aż 72% aktywnych zawodowo przyznało, że mogłoby podjąć dodatkową naukę w celu polepszenia posiadanych kwalifikacji, a 71% przekwalifikować się w ogóle. 61% respondentów mogłoby natomiast dojeżdżać do miejsca pracy w innej miejscowości, natomiast tylko 31% byłoby
skłonnych wyjechać za granicę.

Polak chce się uczyć

Powyższe dane procentowe są jednak czysto teoretyczne – w praktyce Polacy przyznają, że w większości przypadków trudno byłoby znaleźć lepiej płatną pracę niż teraźniejsza. Wprawdzie obecnie więcej aktywnych zawodowo osób jest skłonnych do mobilności zawodowej niż 4 lata temu, jest to jednak tylko wyrażenie takiej ewentualności. Natomiast coraz więcej z nas deklaruje gotowość do rozszerzania swoich kwalifikacji i umiejętności oraz uczenia się nowych rzeczy, które mogą przydać się w przypadku zmiany miejsca zatrudnienia w przyszłości.

Mobilność zawodowa była do niedawna traktowana jako pewnego rodzaju trend, najmocniej zauważalny wśród młodych ludzi, aktywnych zawodowo mieszkańców dużych miast, pracowników sektora usługowego oraz wśród pracowników spółek prywatnych, w tym prywatnych gospodarstw rolnych. Głównymi powodami dotychczasowej zmiany miejsca zatrudnienia wśród wyżej wymienionych osób, było niezadowolenie z zarobków oraz z pracodawcy, brak odpowiednich świadczeń socjalnych czy bezpieczeństwa zatrudnienia. Dla wielu Polaków było również istotne to czy mają możliwość doskonalenia oraz rozszerzania swoich umiejętności i kwalifikacji poprzez szkolenia i kursy wewnątrz organizacji, w której pracują. W ostatnich latach owy trend został jednak zahamowany, dowodem czego są przytoczone powyżej dane procentowe.

Być albo nie być mobilnym zawodowo – oto jest pytanie

Mobilność zawodowa, czy też nieoficjalnie – zmiana miejsca pracy są w bardzo dużym stopniu uzależnione od stanu gospodarki. To od niej zależą nastroje Polaków oraz ich poziom satysfakcji z życia zawodowego. Czy jednak rezygnacja z dotychczasowego zatrudnienia w ogóle się opłaca? Obecnie trudno znaleźć pracę lepiej płatną, z korzystniejszymi warunkami umowy i wciąż pracować w wyuczonym zawodzie. Co jednak ciekawe, im większe wymagania co do lepiej płatnej pracy, tym niższy wiek i poziom wykształcenia.

[

]( http://www.e-harmonogram.pl/ )

Czytaj więcej w Money.pl
Kompania Węglowa przenosi pracowników Stu pracowników kopalni Piekary zostało z początkiem sierpnia skierowanych do pracy w kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu.
Bezrobocie w Niemczech bez zmian Bez pracy u naszego zachodniego sąsiada zostaje prawie trzy tysiące ludzi.
Będą tworzyć miejsca pracy w Invest-Park Siedem zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oznacza to przynajmniej 80 nowych miejsc pracy.
praca
zakładam firmę
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)