Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KOS
|

Jak pozyskać fundusze na własną działalność?

13
Podziel się:

Kobiety są przedsiębiorcze i gotowe na rozpoczęcie własnego biznesu - najchętniej w obszarze sprzedaży online i działalności cyfrowej. Raport Fundacji Kobiety e-biznesu z 2020 roku pokazał, że 62% ankietowanych kobiet zamierza zacząć działalność online w ciągu 6 miesięcy, a aż 24% z nich gotowych jest na inwestycję 20 tys. zł ze środków własnych na początek.

Jak pozyskać fundusze na własną działalność?
(Adobe Stock)

Powodzenie programu edukacyjnego TOP Women w e-biznesie oraz materiałów udostępnianych na portalu Fundacji świadczą, że panie poszukują rzetelnej wiedzy i pomocy. Chcą dowiedzieć się, jak skutecznie rozpocząć i prowadzić działalność w digitalu oraz potrzebują wsparcia w pozyskiwaniu funduszy na start!

Jeśli planujesz rozpocząć własną działalność, masz pomysł na rozwój biznesu, ale nie wiesz, skąd wziąć na to fundusze - być może któraś z poniższych opcji będzie dla Ciebie rozwiązaniem?

Dotacje

Fundusze EuropejskieMinisterstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chwali się na swoim Portalu Funduszy Europejskich o 88 700 podpisanych umowach na dotacje i 316,7 mld zł inwestycji w Polsce. Liczby robią wrażenie i nie da się ukryć, że Fundusze Europejskie od początku swojego istnienia zmieniły obraz polskiej przedsiębiorczości, wspierając innowacyjność i uwalniając potencjał biznesowy Polaków.

Zdecydowanie warto przejrzeć zasady i terminy naboru wniosków o dotacje dla przedsiębiorców lub udać się do najbliższego punktu informacyjnego Funduszy Europejskich. W przypadku tego źródła finansowania ważne jest, by trzymać rękę na pulsie i monitorować ogłaszanie naborów wniosków, ponieważ uruchamiane w województwach projekty nie są takie same, mogą one dotyczyć odmiennych obszarów gospodarki i skierowane mogą być do różnych podmiotów.

Wymagania, które łączą wszystkie programy europejskie, to m.in. konieczność funkcjonowania dotowanej firmy przez co najmniej rok i skrupulatne rozliczanie się z kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, że możesz uzyskać dofinansowanie i wydać je na ściśle określone działania lub przedmioty. Fundusze Europejskie nastawione są na wspieranie innowacyjności i cyfryzacji - warto próbować!

Urząd Pracy

Dotacja z Urzędu Pracy to jedna z najpopularniejszych form pozyskiwania pieniędzy na rozpoczęcie działalności. Aby móc skorzystać z tego wsparcia, trzeba być zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy i tam złożyć wniosek oraz biznesplan. Wnioski są rozpatrywane indywidualnie, a środki przyznawane w ramach puli rocznej do wyczerpania środków. Możliwe kwoty dotacji to 20-30 tys. zł w zależności od regionu.

Każdy Urząd Pracy w ramach ogólnych zasad określa lokalne warunki, dlatego warto bezpośrednio udać się po informacje do Powiatowego Urzędu Pracy i dowiedzieć się, czy w danym okresie można złożyć wniosek i czy są jakieś szczególne wymagania. Pozyskane w ten sposób pieniądze można wykorzystać na ściśle określone wydatki.

Kredyt na działalność

Kredyt w banku to rozwiązanie dla osób, które nie mają swoich oszczędności oraz nie pozyskały finansowania z np. dotacji unijnych. Wiele instytucji finansowych posiada oferty dla początkujących przedsiębiorców, ale trzeba liczyć się z wysokimi kosztami oprocentowania pożyczki.

Atrakcyjnym rozwiązaniem jest Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie. To program pożyczkowy MRPiPS i Banku Gospodarstwa Krajowego skierowany do osób bez możliwości pozyskania komercyjnej pożyczki: studentów i absolwentów, osób bezrobotnych, opiekunów osób niepełnosprawnych i firm - na podjęcie działalności gospodarczej lub utworzenie miejsc pracy.

Dobre warunki finansowania i doradztwo, szkolenia oraz dostępność w całej Polsce to atuty tego rozwiązania. Pożyczkę można wykorzystać na wszystkie koszty związane z zakładaniem działalności, a dodatkowo tworząc miejsce pracy - można uzyskać umorzenie części kredytu.

Startup

Startup to przedsiębiorstwo z krótką historią działalności, poszukujące własnego modelu biznesowego i możliwości szybkiego zysku. Ich cechą jest duże ryzyko, ale w przypadku powodzenia - duży zysk. Startupy to najczęściej firmy z obszaru technologii informacyjnej i działalności online, ale w zasadzie każda nowo powstająca firma może stać się startupem. Startupy łączy niski kapitał na wejściu, szybkie wprowadzenie i przetestowanie produktu lub usługi na rynku i inwestor, który podejmuje ryzyko sfinansowania niepewnego biznesu. Gdzie szukać inwestora?

Venture Capital

Venture Capital w bezpośrednim tłumaczeniu na język polski to kapitał wysokiego ryzyka. Inwestorzy w ramach finansowania VC inwestują w firmy, których rozwiązania są innowacyjne i konkurencyjne na rynku. Ryzyko wiąże się z dużą niepewnością powodzenia projektu. Niemniej takie ryzykowne startupy kuszą spektakularnymi zyskami, jeśli osiągną sukces. VC to nie tylko wkład finansowy - doświadczeni przedsiębiorcy dzielą się swoim know-how biznesowym, podnosząc szanse powodzenia startupu.

Umowa między startupami a inwestorami podpisywana jest zazwyczaj na okres 3-7 lat. Po tym czasie następuje fuzja albo przekształcenie organizacji w samodzielną firmę. Inwestorzy wykupują akcje lub udziały w firmie - stąd korzyść jest obopólna.

Anioł Biznesu

Anioł Biznesu to prywatny inwestor, który chce ulokować swoje środki finansowe w firmie, by potem czerpać korzyści z jej zysków, udziałów, akcji lub - w zależności od umowy - otrzymać zwrot pożyczki. Anioły Biznesu inwestują w organizacje na każdym jej etapie działalności, nie ograniczają się jedynie do fazy początkowej, startupu czy projektu.

Dlaczego warto znaleźć swojego anioła? Są to najczęściej osoby z dużym dorobkiem biznesowym, z wiedzą, która prócz inwestycji, przyczynia się do rozwoju firmy. Anioł biznesu polega często na swojej intuicji i nie działa w sposób zinstytucjonalizowany. Brak ram formalnych z kolei może utrudnić dotarcie do takiej osoby. Potrzeba wiele cierpliwości i samozaparcia w poszukiwaniach - w Polsce Anioły Biznesu nie są nazbyt widoczne i niechętnie chwalą się swoimi inwestycjami.

Fundacja Kobiety e-biznesu wspiera przedsiębiorcze kobietyKażde wsparcie na początku działalności jest bezcenne - pozyskanie pieniędzy na inwestycję bez biznesowego obycia to tylko połowa sukcesu. Dlatego Fundacja Kobiety e-biznesu od lutego br. prowadzi półroczny, darmowy program edukacyjny skierowany dla kobiet - “TOP Women w e-biznesie”.

Program polega na cotygodniowych sesjach prowadzonych online poświęconych różnym zagadnieniom na temat zakładania i prowadzenia działalności online. 200 uczestniczek, które zostały wyłonione na drodze rekrutacji, uczy się tworzenia stron www, obsługi platform do sprzedaży online, buduje swój wizerunek w sieci.

Z każdym rokiem wpływ kobiet na gospodarkę staje się bardziej znaczący. Według raportu Global Entrepreneurship Monitor, globalny wskaźnik przedsiębiorczości rośnie szybciej wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Mimo że ogólny trend wydaje się być pozytywny, to jednak przedsiębiorczynie dalej zmagają się z wieloma problemami. Dlatego Visa chce wykorzystać w pełni możliwości swojej sieci, markę oraz zasoby finansowe, aby zwrócić uwagę na rosnący potencjał kobiet w biznesie i pomóc przedsiębiorczyniom w osiąganiu kolejnych sukcesów – mówi Katarzyna Zubrzycka, dyrektorka działu detalistów i agentów rozliczeniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w organizacji Visa, wspierającej Program “TOP Women w e-biznesie”.

Środki pieniężne z konkursu TOP pomysł na e-biznes 

Teraz dodatkowo uczestniczki edukacyjnego programu “TOP Women w e-biznesie” mają szansę na zdobycie nagród pieniężnych na rozwój działalności online w konkursie organizowanym przez Fundację. Aby wziąć udział w konkursie TOP pomysł na e-biznes, panie muszą zaprezentować w dowolnej formie swój pomysł na e-biznes organizatorom. Pracę konkursową można przesłać do 27 maja br. Jury ocenia kreatywność oraz przygotowanie business planu.

- Planowanie rozpoczęcia własnej działalności to czas dokonywania wyborów, podejmowania ryzyka i podejmowania różnorakich decyzji. Do tego dochodzi analiza finansowa i środki pieniężne potrzebne na start działalności. Wiemy jak stresujący jest ten czas i jak ważne jest każde wsparcie w tym momencie. Wierzymy, że nagrody pieniężne w konkursie TOP Pomysł na e-biznes pozwolą choć w części pomóc zbliżyć się do sukcesu - mówi Anna Heimberger, współzałożycielka Fundacji Kobiety e-biznesu

Nie chowaj swoich pomysłów na e-biznes do szuflady i nie odkładają decyzji o rozpoczęciu działalności na kiedyś. Nawet jeśli nie masz wystarczających środków finansowych na ten cel, warto rozejrzeć się za innymi rozwiązaniami. Rynek online jest bardzo elastyczny i chłonny, teraz jest najlepszy moment, by znaleźć na nim swoje miejsce i skalować swój biznes.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Materiał Partnera
KOMENTARZE
(13)
Anna
2 lata temu
98% firm czy konsorcja, które dostały dofinansowanie po 4 latach bankrutują i już ich nie ma.
Dorota C
2 lata temu
Zapisz się do PiS to masz kasę i to sporą i to bez karnie !
AGA
2 lata temu
Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej są również w lokalnych grupach działania, są to środki do wykorzystania na obszarach wiejskich ale tam też jest dużo osób przedsiebiorczych, większość kobiet.
Dezzi
2 lata temu
chyba też spróbuję. dziś mam dobry dzień, więc poszukam co dla siebie mogę zrobić:)
Szefcia
2 lata temu
BARDZO FAJNY ARTYKUŁ, NIE JEST ŁATWO, ALE WARTO PRÓBOWAĆ, BO CO NAM INNEGO POZOSTAŁO . WSZYSTKO PRZESZLO DO INTERNETU, BĘDĘ MUSIAŁA ZAMKNĄĆ SKLEP, KTÓRY MIAŁAM OD 7 LAT