Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Jak wypełnić ZUS-3 w przypadku urlopu ojcowskiego

0
Podziel się:

Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek.

Jak wypełnić ZUS-3 w przypadku urlopu ojcowskiego
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko, począwszy od 1 stycznia 2010 r. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi w 2010 r. tydzień (7 dni). Taki sam wymiar urlopu ojcowskiego będzie obowiązywał w 2011 r., a poczynając od 1 stycznia **2012 r. wyniesie on 2 tygodnie (14 dni).

Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński dla ojca dziecka. Udzielenie urlopu ojcowskiego i wypłata za okres tego urlopu zasiłku macierzyńskiego następuje na pisemny wniosek pracownika, zgłoszony do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Przykład

_ Pracownik ojciec dziecka występuje z wnioskiem o udzielnie urlopu ojcowskiego. Zasiłki naszym pracownikom wypłaca ZUS. Czy wystawiając zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu ojcowskiego i dołączając do niego ZUS Z-3, należy w pkt 15 wpisać, że chodzi o urlop ojcowski? _

Wydaje się, że zamieszczanie na druku ZUS Z-3 w pkt 15 (uwagi) informacji, o jaki zasiłek chodzi, jest zbędne.

Dokumenty do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego


Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres urlopu ojcowskiego wymagane są:

 • zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu ojcowskiego i jego okresie w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem,
  • oryginał skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka,
  • oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu,
  • oraz dodatkowo, jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Podstawa prawna:

 • art. 29 ust. 5a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512),
  • art. 1823 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz.742 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t115553.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;ustalic;podstawe;zasilku;chorobowego;w;razie;braku;wyplaty,71,0,851527.html) Jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego w razie braku wypłaty Zawsze bierzemy pod uwagę wynagrodzenie już wypłacone.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t34416.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nadplacony;zus;jakie;komplikacje,35,0,850723.html) Nadpłacony ZUS. Jakie komplikacje? Wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek płatnik może złożyć nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;przedsiebiorca;nie;musi;placic;skladek;zus,110,0,828014.html) Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS Przepisy ubezpieczeniowe przewidują sytuacje, w których prowadzenie pozarolniczej działalności nie rodzi dla przedsiębiorców tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)