Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Jednolity Plik Kontrolny. Każdy musi, nie każdy może go wysłać. Błąd resortu

118
Podziel się:

Ministerstwo Finansów nałożyło na przedsiębiorców nowy obowiązek. Problem w tym, że nie zapewniło wszystkim możliwości jego realizacji. Przynajmniej nie bezpłatnie.

Ministerstwo Finansów dyskryminuje użytkowników sprzętu marki Apple?
Ministerstwo Finansów dyskryminuje użytkowników sprzętu marki Apple? (Stanislaw Kowalczuk/East News)

Ministerstwo Finansów nałożyło na przedsiębiorców nowy obowiązek. Muszą się z niego wywiązać do 25 lutego. Właściciele komputerów Apple będą z tym mieli bardzo poważny problem.

Jednolity Plik Kontrolny - ta nazwa spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. 25 lutego mija termin, w jakim przedsiębiorcy - także najmniejsi, dotąd zwolnieni z tego obowiązku - muszą go wysłać. Procedura miała być łatwa i przyjemna. Resort przygotował ją tak, żeby w całości można było ją przeprowadzić bez konieczności opuszczania wygodnego fotela i ponoszenia dodatkowych wydatków. Zapowiedzi okazały się fikcją.

Jak zaalarmował nas jeden z czytelników, urzędnicy zapewnili bezpłatne oprogramowanie do tworzenia oraz wysyłania JPK, ale nie wszyscy mogą z niego korzystać. "Ministerstwo Finansów (...) przygotowało szereg rozwiązań. Wszystkie one są opracowane na system Windows. Istnieje wiele firm pracujących na komputerach MAC z systemem osX, które nie używają Windowsa" - napisał pan Aleksander.

Zobacz także: Zobacz też, na czym polega obowiązek składania JPK:

Sprawdziliśmy. Na stronie resortu faktycznie znajdują się wszystkie niezbędne do złożenia JPK programy i rozszerzenia. Sęk w tym, że stworzono je z myślą tylko o dwóch systemach: Windows oraz Linux. Dowód publikujmy poniżej. To fragment prezentacji umieszczonej na stronie internetowej resortu.

Ministerstwo Finansów

"Sytuacja jest chora. Ministerstwo próbuje mnie zmusić do zakupu licencji oprogramowania systemowego Windows, a tym samym wprowadza obowiązek nie dając części obywateli możliwości wywiązania się z niego" - ocenia pan Aleksander i dodaje, że resort podobny problem już raz rozwiązał. Darmowy program do rozliczania i wysyłki deklaracji rocznych PIT jest dostosowany do wszystkich systemów operacyjnych.

"Na jakiej podstawie prawnej rząd wskazuje obywatelowi na jakim komputerze ma pracować? Czy za chwilę będą nam wskazywali jakimi samochodami mamy jeździć i w jakich koszulach chodzić do urzędu?" - pyta zdenerwowany przedsiębiorca.

O sprawę zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, które przyznało, że jest świadome problemu. Jak czytamy w przesłanym nam piśmie, urzędnicy mieli na uwadze fakt, iż "ponad 90 proc. użytkowników komputerów w Polsce korzysta z systemów operacyjnych Windows oraz Linux".

Zapewniono nas jednak, że przy okazji "dalszych prac nad aplikacją zostanie rozważona możliwość wykorzystania także innych systemów, w tym w szczególności MAC OS". Do tego czasu przedsiębiorcy pozostawieni sami sobie przez resort, gdyż jest ich tylko kilka procent, muszą jakoś sobie radzić. Zapewne zapłacą za dostępne na rynku rozwiązania księgowe. Brzmi jak dyskryminacja.

O sprawę zapytaliśmy także na rynku twórców rozwiązań informatycznych. Zdaniem programisty, który od kilku lat tworzy aplikacje, powód takiej decyzji jest prozaiczny. To koszty.

- Programy dla komputerów z systemami Apple są droższe. Da się je stworzyć, ale muszą spełnić standardy stawiane przez Apple - dodaje w rozmowie z nami.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(118)
Obserwator
6 lat temu
O ile mi wiadomo to są przepisy ustanawiające Neutralność Technologiczną! Jakoś nie obiło mi się o uszy ich unieważnienie... I wszystkich mundrusiów zalecających jakimś tam firmom robienie własnego oprogramowania, ZALECAM zapoznanie się z tymi przepisami! A tym, którzy chcą stać się sławni i wykazać jak w państwie prawa i sprawiedliwości, urzędy łamią lub omijają obowiązujące prawo, podpowiadam, że zawsze można usiłować zaskarżyć narzucone rozwiązanie! Jaki to splendor i blask! Prawie jak zwycięzca w sporze o ACTA czy obecnie przemycanym w prawie unijnym, "podatkiem od linków". Polecam rozważeniu możliwości pojechania urzędów obowiązującym prawem! I nie zapominać o tym, że art. 7 obecnej Konstytucji jasno określa jak ma funkcjonować urząd! Do dzieła prawnicy z opozycji! Macie argument o niestosowania obowiązującego prawa i to na własne życzenie samego rządu, który zleca poprzez swoich podwładnych wykonywanie określonych rozwiązań! Może takie procesy doprowadzą do wywietrzenia zatęchłych gabinetów, obsadzonych z nadania lub po znajomości!
bolas704
6 lat temu
Jak firma Jabol jest taka "mondra" że ma wszelkie normy oraz prawo patentowe tam gdzie słońce nie dochodzi i taka "najfspanialsza i elo" to niech stworzy własny program do JPK na te swoje wynalazki TAK, TO MOŻLIWE. Może zaraz zaczniecie marudzić że nie ma wersji na ATARI albo dla ANDROIDA.
zulus
6 lat temu
Z wysyłką z systemu Linux też jest problem, do zainstalowania aplikacji do wysyłki np e-deklaracji wymagane jest zainstalowanie między innymi Adobe AIR, niestety Adobe od już dawno zaprzestało wspierania systemu Linux i instalacja na najnowszych wersjach Linuksa graniczy z cudem.
zulus
6 lat temu
Z wysyłką z systemu Linux też jest problem, do zainstalowania aplikacji do wysyłki np e-deklaracji wymagane jest zainstalowanie między innymi Adobe AIR, niestety Adobe od już dawno zaprzestało wspierania systemu Linux i instalacja na najnowszych wersjach Linuksa graniczy z cudem.
fg
6 lat temu
do sądu z tym prawem, bo nie można obywatela (przedsiębiorcy) zmuszać do posiadania określonych aplikacji, pozew zbiorowy do wygrania.
...
Następna strona