Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fiskus ujawnił puste faktury na 1,5 mld zł. Jednolity Plik Kontrolny ułatwia walkę z nieprawidłościami

18
Podziel się

Dzięki analizom Jednolitego Pliku Kontrolnego resort finansów ujawnił puste faktury na około 1,5 mld zł - poinformował zastępca dyrektora departamentu poboru podatków w MF Zbigniew Wiliński. Liczba takich faktur stopniowo spada - dodał Wiliński.

1 lipca 2016 r. obowiązek składania JPK objął największe firmy, 1 stycznia 2017 - duże, średnie i małe. 1 stycznia 2018 r. obowiązek ten obejmie mikroprzedsiębiorców.
1 lipca 2016 r. obowiązek składania JPK objął największe firmy, 1 stycznia 2017 - duże, średnie i małe. 1 stycznia 2018 r. obowiązek ten obejmie mikroprzedsiębiorców. (Piotr Jedzura/REPORTER)
bEpWpdfp

Z najnowszego raportu wrocławskiego centrum, które jest odpowiedzialne za kontrolę JPK, wynika, że w lipcu br. wystawiono puste faktury na 157 mln zł. W maju oszuści wystawili 20,2 tys. pustych faktur na 237,8 mln zł. Z odliczenia VAT od takich faktur skorzystało 7,9 tys. firm, które składają JPK, a faktury wystawiło 5,7 tys. podmiotów.

Dla porównania, w marcu br. wystawiono 45,3 tys. pustych faktur na 552,6 mln zł, naliczony w nich VAT uwzględniło 13,6 tys. firm składających JPK, a w proceder wystawiania pustych faktur zaangażowanych było 9,7 tys. podmiotów. Zdaniem Wilińskiego resort finansów jest coraz bardziej skuteczny, jeśli chodzi o walkę z procederem wystawiania pustych faktur.

Najpierw e-mail albo sms

Wiliński wyjaśnił, że w przypadku nabywców takich dokumentów na wstępie stosowane są tzw. miękkie środki komunikacyjne: e-mail lub sms. - Informujemy nabywców, że nienależnie odliczyli podatek z takich faktur. Nie znaczy to bowiem, że dokonali tego świadomie. W ok. 70 procentach przypadków po otrzymaniu takiego powiadomienia podatnicy sami składają korektę i zmniejszają odliczenie - powiedział Wiliński.

bEpWpdfr

Natomiast w stosunku do podmiotów wystawiających puste faktury wszczynana jest normalna procedura kontroli. Wiliński podkreślił, że celem JPK jest - oprócz uszczelnienia VAT - zmniejszenie liczby kontroli, które - jego zdaniem - absorbują zarówno przedsiębiorców, jak i urzędników.

Zobacz także: Zobacz też: Polski PKB wzrośnie o mniej niż 3 proc.?

- Dzięki analizie JPK widzimy, co się dzieje w obrocie gospodarczym, możemy co miesiąc wskazać - za pośrednictwem naszych algorytmów - gdzie przeprowadzić kontrolę, bez potrzeby losowego ich wszczynania. Z kolei zmniejszenie liczby kontroli pozwala podatnikom poświęcić więcej czasu na swoją podstawową działalność - powiedział Wiliński.

bEpWpdfx

- Poza tym, co ważne, przywracamy warunki prawidłowej konkurencji. Uczciwe firmy narzekają, że nie są w stanie konkurować z tymi, które świadomie korzystają z pustych faktur - powiedział Wiliński.

Fiskus będzie zatrudniał

W centrum we Wrocławiu obsługą m.in. JPK zajmuje się 48 osób, ale planowane jest zatrudnienie kolejnych: ekonomistów, informatyków, statystyków, matematyków. Prowadzona w celu wykrycia nieprawidłowości analiza obejmuje ponad 100 cech sygnalnych w różnych konfiguracjach. Wykorzystywany jest przygotowany przez spółkę Aplikacje Krytyczne tzw. fundament danych zawierający aktualnie 22 bazy. Docelowo ma on objąć ok. 40 baz, także zagranicznych.

JPK VAT to składane co miesiąc, w formie elektronicznej, bez wezwania urzędu, dane o sprzedaży i zakupach. Pliki trafiają do centrum we Wrocławiu. Tam pracownicy fiskusa sprawdzają, czy dane z jednej strony transakcji mają odzwierciedlenie w danych drugiej strony transakcji. Jeżeli ktoś bowiem odliczył VAT, to ktoś inny go musiał odprowadzić.

bEpWpdfy

1 lipca 2016 r. obowiązek składania JPK objął największe firmy, ok. 7 tys. podmiotów, a 1 stycznia 2017 - duże, średnie i małe. Od tego czasu ok. 107 tys. firm składa co miesiąc JPK. 1 stycznia 2018 r. obowiązek ten obejmie mikroprzedsiębiorców. Dzięki temu fiskus będzie mógł prześledzić wszystkie transakcje VAT między firmami. (PAP)

autor: Marcin Musiał

bEpWpdfS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Ola
2 lata temu
Mi w wystawianiu plików jpk pomaga CRM, z którego korzystam https://firmao.pl/register
Andrzej
4 lata temu
Cel jest tylko jeden, całość dokumentacji handlowej polskich przedsiębiorstw przekazać konkurencji z zagranicy. To są skrajnie wrażliwe dane, żaden poważny kraj tego nie wprowadził, chyba ze bankrutująca Portugalia jest poważna
Jadzia
4 lata temu
Bzdura.........
bEpWpdfT
Jadzia
4 lata temu
Bzdura
Kolemd
4 lata temu
Jedyny sposób to wprowadzenie pieniądza elektronicznego, likwidacja gotówki, i chipy dla każdego obywatela. Musimy kontrolować społeczeństwo bo inaczej zagrożone będzie finansowanie wielu rozwojowych programów. Nawet jeżeli nie chipować to odcisk palca czy ręki moze być naszym chipem i dzięki niemu poprzez centralny komputer w MF moglibysmy płacić identyfikować się itd.