Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak otworzyć działalność?

3
Podziel się:

Jeżeli zastanawiasz się właśnie nad otwarciem firmy, z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, przynajmniej na początku, dopóki biznes się nie rozkręci.

W nazwie jednoosobowej działalności gospodarczej musi znaleźć się nazwisko jej właściciela
W nazwie jednoosobowej działalności gospodarczej musi znaleźć się nazwisko jej właściciela (Fotolia, contrastwerkstatt)

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak otworzyć?

Jedynym wymogiem podczas otwierania jednoosobowej działalności gospodarczej jest bycie osobą pełnoletnią. Jednocześnie trzeba być także obywatelem kraju należącego do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Taka forma prowadzonej działalności jest prosta. Jej minusem jest niewątpliwie konieczność odpowiadania za nią osobiście, także swoim majątkiem. Jednoosobowa działalność gospodarcza wymusza konieczność wyboru formy opodatkowania. Może to być Księga Przychodów i Rozchodów albo ewidencja przychodów.

Osobiście prowadzona działalność umożliwia skorzystanie z preferencyjnych składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące jej działalności. Później przez 3 lata można także skorzystać z tak zwanego niskiego ZUS, zależnego od przychodów.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

W celu założenia swojej własnej firmy wypełnij druk CEIDG-1. Możesz to zrobić poprzez Internet albo osobiście w urzędzie gminy lub miasta. Wypełnienie tego druku jest jednocześnie zgłoszeniem się do ZUS lub KRUS, a także GUS i urzędu skarbowego. We wniosku raczej nic nie powinno wzbudzić większych wątpliwości. Wymyślając nazwę dla swojej firmy, konieczne jest pamiętanie, że dodane do niej musi być imię oraz nazwisko właściciela. Jednak aby marketingowo firma działała lepiej, właściciele decydują się na nadanie swojej własnej, indywidualnej nazwy skróconej, która będzie łatwiejsza do zapamiętania.

Tym, co wzbudzić może w osobach chcących otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą obawy, są kody PKD. Tymczasem tak naprawdę są one w zasadzie dowolne. Kluczowa jest przeważająca działalność i związany z nią wybór kodu. Często nawet zalecane jest, aby było ich jak najwięcej, jeżeli trafi się na zlecenie niekoniecznie zgodne z główną działalnością.

Na wniosku wskazuje się również wybraną formę opodatkowania. Nie wszystkie rodzaje działalności mogą korzystać z nich wszystkich, dlatego wcześniej należy to sprawdzić.

Jednoosobowa działalność gospodarcza, której właściciel chce być płatnikiem VAT lub musi posiadać kasę fiskalną, to konieczność wizyty w urzędzie skarbowym. Tam wypełnia się formularz VAT-R.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – dodatkowe informacje

Często pojawiającym się pytaniem związanym z otwarciem swojej firmy, jest konieczność posiadania specjalnego rachunku bankowego. Nie ma takiej konieczności, o ile nie jest się płatnikiem VAT (wówczas trzeba je mieć do celów split payment). Jako rachunku firmowego używać można prywatnego konta, jeżeli tylko bank tego nie zastrzeże. Pamiętać trzeba jednak o tym, że w przypadku kontroli, urzędnicy będą mieli dostęp także do prywatnych przelewów podatnika.

Pamiętać trzeba o rocznym limicie 20 000 złotych, po przekroczeniu którego należy zakupić kasę fiskalną. Po zakupie kasę należy zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego.

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest obecnie jedyną możliwością. Od marca 2018 roku istnieje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Przeznaczona ona jest dla osób, które osiągają przychody mniejsze niż połowa płacy minimalnej. Po przekroczeniu tej kwoty należy zarejestrować firmę w ciągu tygodnia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Alina
3 lata temu
Moim postanowieniem na 2020 rok jest otworzenie własnej działalności gospodarczej, mam już biuro rachunkowe, które pomoże mi i zajmie się księgowością mojej ifrmy gastronomicznej- Eurokadra Expert jest blisko mojego domu i mają do końca roku promocję!
Marian
4 lata temu
Zakładanie własnej firmy to niewątpliwie spore wyzwanie, a do tego wiele okazji do tego, żeby rozszerzać swoją wiedzę. Ja kierowałem się od samego początku w tematykę franczyzy bo to właśnie to wydawało mi sie najciekawsze, ale nie było wcale prosto. Dopiero konsultacje w agencji MultiSerwis okazały się zbawienne.
hhh
4 lata temu
polecam otwarcie firmy w Polsce dla kamikadze! albo w ramach dzialalnosci nierejestrowanej w ktorej zus upomni sie za 5lat skladek .