Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Karę zapłacisz także za niedostrzeganie mobbingu

0
Podziel się:

Pracodawca odpowiada nie tylko wtedy, gdy osobiście dręczył zatrudnionego, ale także w przypadku, gdy tolerował, bądź nie dostrzegał takich działań w firmie.

Karę zapłacisz także za niedostrzeganie mobbingu
(Claudiad/iStockphoto)

Mobbing to długotrwałe nękanie czy zastraszanie pracownika, które sprawia, że ma on obniżoną ocenę przydatności zawodowej.

Działania takie mają na celu bądź powodują poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu. Długotrwałość nękania nie została zdefiniowana ustawowo - każdorazowo indywidualnie ocenia tę sprawę sąd.

Jak podkreśla praktyka orzecznicza, nie jest zatem możliwe sztywne wskazanie minimalnego okresu niezbędnego do zaistnienia mobbingu. Co więcej, istotna do oceny długotrwałości jest chwila wystąpienia przytoczonych w przepisach skutków zastraszania, poniżania, izolowania oraz stopień nasilenia takich działań.

Udowodnienie, że doszło do mobbingu spoczywa na pracowniku - może on powołać się na swoje notatki, dzienniki lub zeznania świadków.

W przypadku, gdy pracownik zrezygnował z pracy z powodu prześladowań, może dochodzić odszkodowania w kwocie nie niższej niż minimalne wynagrodzenie na pracę. Ponadto, jeśli wynikiem mobbingu była choroba lub rozstrój, można dochodzić dodatkowego odszkodowania.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)