Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec plastikowych sztućców i słomek. Unia przegłosowała zakaz

200
Podziel się:

Plastikowe jednorazówki, jak sztućce, tacki, słomki do picia czy patyczki do uszu, będą zakazane. Europosłowie przegłosowali zakaz.

Unia zdecydowała. Plastikowe jednorazówki będą zakazane
Unia zdecydowała. Plastikowe jednorazówki będą zakazane (Adam STASKIEWICZ/East News)

Parlament Europejski głosował w środę w sprawie zakazu plastikowych jednorazówek. Europosłowie przegłosowali zakaz, za głosowało 571 osób, przeciw były 53, a 34 wstrzymały się od głosu. Na terenie UE sprzedaż tworzyw sztucznych, głównie jednorazowych naczyń, patyczków higienicznych czy rurek do napojów, będzie nielegalna.

Zakaz zacznie obowiązywać w 2021 r. Zdaniem naukowców plastikowe jednorazówki stanowią 70 proc. odpadów morskich. Na liście zakazanych produktów znalazły się też plastikowe torby na zakupy czy pojemniki na fast food'y.

Wcześniej Komisja Ochrony Środowiska przy Parlamencie Europejskim przyjęła rezolucję, w ramach której od 2021 r. plastikowe jednorazówki będą zakazane na terytorium Wspólnoty. 51 europosłów głosowało „za”, 10 było „przeciw”, a 3 wstrzymało się od głosu.

Z rezolucji wynika też, że do 2025 r. państwa członkowskie będą zmuszone ograniczyć produkty, dla których nie ma alternatywy. To m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery czy lody.

Każde z państw będzie miało też obowiązek stworzenia krajowego planu odpowiadającego za zachęcanie obywateli do używania produktów wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu.

- Europa odpowiada tylko za niewielką część plastiku zanieczyszczającego nasze oceany. Jednak powinna odgrywać kluczową rolę w znajdowaniu rozwiązań na poziomie globalnym tak, jak to miało miejsce w przeszłości w walce ze zmianami klimatu - twierdzi europosłanka Frederique Ries, sprawozdawczyni rezolucji.

Jak informuje PAP, europosłowie chcą także ograniczyć ilość odpadów z wyrobów tytoniowych, w szczególności filtrów papierosowych zawierających plastik. Ich wykorzystywanie ma być ograniczone o 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030 r.

Jak podkreślają europosłowie w przyjętej rezolucji, jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię rozkłada się nawet przez 12 lat.

Zdaniem komisji ochrony środowiska państwa członkowskie powinny również zapewnić, aby co najmniej 50 proc. utraconego lub porzuconego sprzętu rybackiego, zawierającego tworzywa sztuczne, było usuwane z mórz i plaż. Narzędzia połowowe stanowią 27 proc. odpadów znalezionych na europejskich plażach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: UE na wojnie z plastikiem
ekologia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(200)
Kocham socjal...
5 lata temu
Nie mogli zakazać wyrzucania do wód, bo to byłoby zbyt proste.
Emeryt
5 lata temu
W latach 60-tych i dalszych rurki były słomkowe, mleko i śmietana w szklanych butelkach, na wymianę, mięso pakowano w papier, po ogórki, czy kapustę kiszoną chodziło się z własnym naczyniem. Komu to przeszkadzało, było mniej śmieci!
ekolog
5 lata temu
A może zajęliby się jednostronnym drukiem. Domyślne ustawienia w drukarkach to druk jednostronny. Korzystają na tym producenci papieru - zużywa się 2x więcej. Co za tym idzie - wycina się więcej drzew!
Andrzej
5 lata temu
Sciema. Takie "rozwiazanie", ktore niczego nie rozwiazuje a daje opini publicznej falszywe wrazenie, ze cos sie w tej sprawie robi. Logicznie byloby natychmiast zakazac prudukcji plastiku i zaczac produkcje 'biodegradable' plastiku opartego na konopii, (tani w produkcji, rozklada sie bez sladu po 3-5 miesiacach). Ale skad! Firmy nafciarskie na to nie pozwola.
Robert
5 lata temu
Ile trzeba będzie zapłacić za wodę płyny do naczyń ceny pujda w grę kto na tym zarobi a zanieczyszczenia
...
Następna strona