Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniunktura: Nieco gorzej w budownictwie, przemyśle i handlu

0
Podziel się:

W grudniu uległ pogorszeniu, w porównaniu z listopadem, ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz handlu.

W grudniu uległ pogorszeniu, w porównaniu z listopadem, ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz handlu. Pogorszenie w przemyśle

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w grudniu kształtuje się na poziomie plus 4 wobec plus 8 w listopadzie i plus 7 w grudniu 2004 roku - podał GUS.

"Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w grudniu optymistyczna, choć mniej korzystna niż w listopadzie i gorsza niż w analogicznym miesiącu dwóch ostatnich lat. Wpływają na to zarówno słabsze niż w listopadzie oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw, jak i ostrożniejsze niż przed miesiącem przewidywania dotyczące przyszłego portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej" - ocenia GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 22 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 18 proc. (w listopadzie odpowiednio: 24 proc. i 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W grudniu bieżący portfel zamówień jest oceniany nieco gorzej niż w ubiegłym miesiącu, co wynika z nieznacznie większego pesymizmu przedsiębiorców w zakresie portfela zamówień zagranicznego niż krajowego.

Według badań GUS w najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji w skali mniejszej niż prognozowano miesiąc wcześniej. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający.

W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się nieznacznie pogorszyć. Skala zwolnień pracowników może być nieco większa niż przewidywała prognoza z listopada. Można też oczekiwać większej niż przewidywano przed miesiącem obniżki cen wyrobów przemysłowych.

Pogorszył się klimat koniunktury w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie spadł w grudniu do plus 11 z plus 19 miesiąc wcześniej - podał GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 28 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 17 proc. - jej pogorszenie (w listopadzie odpowiednio 31 proc. i 12 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorstwa odnotowują mniejszy niż w listopadzie wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe, jak również wolniejsze rozszerzenie produkcji budowlano-montażowej. W pierwszych miesiącach przyszłego roku oczekuje się ograniczenia portfela zamówień, a w konsekwencji i produkcji" - napisał GUS w komentarzu.

Według GUS pozytywnie, choć nieco ostrożniej niż w ubiegłym miesiącu, oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych.

"Odpowiednie przewidywania na najbliższe miesiące charakteryzują się niewielkim pesymizmem' - napisał GUS.

Z badań wynika, że na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują wolniejszy niż wskazywała prognoza z listopada wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych.

Należy też oczekiwać dużo większych redukcji zatrudnienia w budownictwie.

W handlu też gorzej

Klimat koniunktury w handlu detalicznym pogorszył się w grudniu wobec listopada i wyniósł minus 11 wobec minus 5 - poinformował w czwartek GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 14 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 25 proc. - jej pogorszenie (w listopadzie odpowiednio 17 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - podał GUS.

GUS dodaje, że ograniczenia bieżącej sprzedaży są większe niż w listopadzie.

"Nadal niezadowalająca jest sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach formułowane przez przedsiębiorców prognozy sprzedaży wskazują na możliwość jej bardziej znaczącego spadku. W konsekwencji mogą się zwiększyć trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Nadmiar posiadanych zapasów towarów jest nieznacznie mniejszy niż w ubiegłym miesiącu" - podał urząd.

Według GUS przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w znacznie większym stopniu niż prognozowano w listopadzie. Eksperci urzędu dodają, że dyrektorzy firm sygnalizują wzrost bieżących cen towarów na poziomie zgłaszanym przed miesiącem.

"W najbliższych trzech miesiącach mogą one rosnąć wolniej niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. Nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia pracowników, przy czym skala zwolnień może być nieznacznie większa od przewidywań z listopada" - napisał GUS w raporcie.

GUS podaje, że negatywne oceny koniunktury sygnalizują wszystkie branże handlu detalicznego.

"Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury notuje się w branży żywnościowej - minus 15 (minus 6 w listopadzie). W branży: włókno, odzież, obuwie wskaźnik kształtuje się na poziomie minus 14 (minus 31 przed miesiącem), w branży pojazdy samochodowej minus 13 (minus 9 w listopadzie), a w branży: meble, rtv, agd minus 8 (plus 2 w ubiegłym miesiącu)" - głosi raport GUS-u.

gospodarka
przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)