Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Konstytucja biznesu uderzy w małe firmy. Będzie problem z rozliczeniem samochodu

60
Podziel się:

Rządzący określają Konstytucję biznesu jako "przełomowy" dokument. Jednak analiza propozycji w niej zawartych prowadzi do niepokojących wniosków. Stracić mogą między innymi małe firmy i branża motoryzacyjna - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Na zdjęciu Mateusz Morawiecki, odpowiedzialny za Konstytucję biznesu
Na zdjęciu Mateusz Morawiecki, odpowiedzialny za Konstytucję biznesu (PAP/Darek Delmanowicz)

Chodzi o pełne rozliczanie wydatków na samochody osobowe (o którym można też przeczytaćtutaj). Ma być ono możliwe tylko z pełną kilometrówką. "Bez takiej ewidencji do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć będzie można jedynie połowę odpisów amortyzacyjnych, opłat leasingowych, czynszu najmu i innych wydatków związanych eksploatacją samochodu (paliwo, naprawy, ubezpieczenie)" - czytamy w stanowisku Lewiatana.

Eksperci zaznaczają, że rząd liczy przy tej okazji, że ci, którzy tylko sporadycznie wykorzystują samochód służbowy do celów prywatnych, zrezygnują z połowy odliczenia, bo nie będzie im się chciało prowadzić szczegółowej ewidencji. Tym samym zapłacą wyższy podatek.

- Jest to istotna zmiana stanowiska ministra finansów - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. - Obecnie nie budzi wątpliwości, że odpisy amortyzacyjne i raty leasingowe stanowią w całości koszt uzyskania przychodu niezależnie od tego, że samochód sporadycznie wykorzystywany jest do celów prywatnych podatnika. Niedawno minister wydał też interpretację indywidualną, w której potwierdził prawo do odliczenia wydatków związanych z eksploatacją samochodu - dodaje.

"Przed ogromnym i nierzadko niewykonalnym zadaniem ewidencyjno-sprawozdawczym staną firmy, mające duże floty samochodów, z których korzystają pracownicy. Ewidencja, którą podatnicy będą zobowiązani prowadzić dla potrzeb podatku dochodowego, poza danymi dotyczącymi osoby kierującej pojazdem, daty, celu wyjazdu, opisu trasy, liczby kilometrów, stanu licznika, numeru rejestracyjnego pojazdu, będzie zawierać także potwierdzenie podatnika o autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem. Podatnik nie będzie w stanie z pełną odpowiedzialnością potwierdzić czy samochód nie został wykorzystany przez pracownika do celów innych niż działalność gospodarcza" - alarmuje Lewiatan.

- Zdumiewa fakt, że tak uciążliwe i niekorzystne zmiany prezentowane są pod hasłem przyjaznego traktowania przedsiębiorców i znajdują się w pakiecie ustaw zapowiadanych jako uwalniających biznes w Polsce. Ten przykład pokazuje jak ważne jest przygotowanie tego typu projektów we współpracy z przedsiębiorcami - dodaje Przemysław Pruszyński.

W rezultacie, piszą pracodawcy, większa biurokracja to też większe koszty funkcjonowania firm. A to może w konsekwencji uderzyć w branżę motoryzacyjną i usług leasingowych. Niemal na pewno ucierpią za to małe firmy i osoby prowadzące działalność gospodarczą.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(60)
Zen
6 lat temu
Chcą opodatkować akcyzą uzywane ciężarówki . Właśnie takie tanie za około 10 tys zł drobni przedsiębiorcy potrzebują , to oni im 3500,- akcyzę wymyślili.
Pawel
6 lat temu
no to niewiele uciążliwości jak na konstytucję. O ani jednym plusie nie napisano. Propaganda?
Stefan
6 lat temu
Stracą sprzedawcy nowych samochodów , firmy leasingowe , a także budżet państwa bo nie będzie podatków i nie będzie niczego jak mówił klasyk. Będziemy turlać się 30 letnimi rzęchami kupowanymi od sąsiadów z zachodu. Widać o to chodzi Morawieckiemu.Więc państwo polskie leci na dno. Pomysły Morawieckiego wprawiają w osłupienie. On działa chyba na korzyść obcego kraju. Tylko którego ?
stefan
6 lat temu
pierd. komuna wróciła , chcą rozliczać wszystko i wszystkich tylko nie siebie, barany
sierota PO zł...
6 lat temu
PO 8 latach klimatu dla przewałów to rzeczywiście Szok!!!!!
...
Następna strona