Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kontrahent a podwykonawca budowlany – czym się od siebie różnią?

0
Podziel się:

Zarówno kontrahent (wykonawca), jak i podwykonawcy są niezbędni do opracowania i realizacji projektu budowlanego. Pomimo ich integralnej roli, wciąż jest wiele osób, które tak naprawdę nie rozumieją kluczowych różnic między nimi.

Kontrahent i podwykonawca budowlany pełnią odmienne funkcje w procesie realizacji projektu budowlanego
Kontrahent i podwykonawca budowlany pełnią odmienne funkcje w procesie realizacji projektu budowlanego (iStock.com)

Jaka jest rola kontrahenta?

Wykonawcą może być firma lub osoba, której celem jest pozyskanie, a następnie realizacja umów. Kontrahenci mogą być tożsami z właścicielami firm, ponieważ są w stanie pracować samodzielnie, tworzyć i utrzymywać własną klientelę i swobodnie radzić sobie z każdą umową, którą podpiszą.

Komunikacja z podwykonawcami

W budownictwie wykonawca zapewnia klientowi pewien zestaw umiejętności i usług (np. pracowników i materiałów) po osiągnięciu porozumienia umownego między obiema stronami. Zyski dla kontrahenta mogą być oczywiście większe niż zyski innych stron projektu (np. pracowników), ponieważ to on zdołał porozmawiać z klientem i zawrzeć ostateczne porozumienie. W konsekwencji wykonawca jest właścicielem wszelkich zysków wynikających z prac objętych umową.

Rola podwykonawcy

Podwykonawca jest to osoba lub firma, która kończy pracę dla firmy na podstawie umowy. Podwykonawca jest częścią większego projektu i zwykle zapewnia bardziej specjalistyczne usługi (np. hydrauliczne) klientowi niż zleceniobiorcy.

Podwykonawcy zostają znalezieni przez wykonawcę i podpisują umowy z nimi, a nie z klientami. Jest to zasadnicza różnica, gdy porównujemy podwykonawcę do kontrahenta. Innymi słowy, podwykonawcy pracują dla wykonawcy. Ich specjalizacja pozwala im uczestniczyć w różnych projektach budowlanych w tym samym czasie. Po spełnieniu swojej funkcji mogą przejść do kolejnego projektu.

Ogólnie rzecz biorąc, silna i aktywna sieć ma zasadnicze znaczenie dla podwykonawców. Im więcej wykonawców znają, tym łatwiej będzie znaleźć nowe projekty. W tym sensie podwykonawca może zawsze być zajęty, o ile ma stałe powiązania z kontrahentami.

Z jednej strony mamy kontrahentów, których głównym celem jest zbudowanie solidnej reputacji, która w perspektywie długoterminowej pozwoli im pozyskiwać nowych klientów i pracować z nimi nad obopólnie korzystnymi projektami. Aby to osiągnąć, muszą uważać klientów za swój pierwszy i najważniejszy priorytet. Tylko wtedy mogą uzyskać dobre rekomendacje i utrzymać swój biznes.

Z drugiej strony podwykonawcy zwykle mają zupełnie inny punkt widzenia i sposób myślenia. Jest rzeczą oczywistą, że chcą wykonać dobrą pracę dla klienta, ale chcą równocześnie nawiązać korzystne połączenia z wykonawcą. W ten sposób mogą pozostać aktywni na rynku i otrzymywać nowe prace w sposób ciągły.

Wykonawca i podwykonawca mogą pracować nad tym samym projektem, ale robią to z zupełnie innej perspektywy. Kontrahent skupia się na szerszej perspektywie. W pewnym sensie nie jest przesadą stwierdzenie, że wykonawca powinien być postrzegany jako wszechstronny menedżer. W zależności od tego, jak efektywny jest on w trakcie rozwoju procesu budowlanego, projekt może być sukcesem lub kosztownym niepowodzeniem.

Podwykonawcy specjalizują się w konkretnym obszarze

Jeśli wykonawców postrzega się jako wielozadaniowych kierowników projektu budowlanego, to podwykonawcy powinni być uznawani za ekspertów w dziedzinie specjalizacji. Z reguły podwykonawcy koncentrują się na konkretnym aspekcie procesu budowlanego (np. hydraulika, izolacja, gipsowanie).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)