Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrola w siedzibie przedsiębiorcy

0
Podziel się:

Jednym z instrumentów umożliwiających walkę z porozumieniami ograniczającymi konkurencję jest kontrola w siedzibie przedsiębiorcy połączona z przeszukaniem.

Kontrola w siedzibie przedsiębiorcy
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Jednym z instrumentów umożliwiających skuteczną walkę z porozumieniami ograniczającymi konkurencję jest kontrola w siedzibie przedsiębiorcy połączona z przeszukaniem. Umożliwia ona znalezienie dowodów świadczących o istnieniu zmowy, np. korespondencji mailowej pracowników firmy, czy zapisków z tajnych spotkań uczestników kartelu. W przypadku porozumień o sekretnym charakterze przeszukania są więc niezbędne, aby stwierdzić naruszenie prawa.

Są one jednak stosowane jedynie w uzasadnionych sytuacjach o czym świadczy fakt, że każdorazowo zgodę na takie działanie musi wydać Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. We wniosku Urząd musi uprawdopodobnić funkcjonowanie nielegalnego porozumienia. Dopiero po udzieleniu zgody, którą otrzymujemy w ciągu 48 godzin, możemy rozpocząć czynności.

O skuteczności kontroli w dużej mierze decyduje element zaskoczenia. Bowiem uzyskanie informacji o planowanych przez Urząd działaniach mogłoby zaprzepaścić cel kontroli - umożliwić przedsiębiorcy zniszczenie lub ukrycie dowodów. Przeszukanie akt, ksiąg, dokumentów i nośników informacji, w większości przypadków daje nam podstawy do dalszego prowadzenia postępowania i ostatecznego stwierdzenia praktyki.

W trakcie kontroli należy współpracować

Istotnym problemem jest natomiast utrudnianie przez przedsiębiorców czynności kontrolnych. Jakich dopuszczają się naruszeń? Opóźniają moment rozpoczęcia kontroli, odmawiają uprawnionym pracownikom dostępu do danych czasem też niszczą lub ukrywają dowody. Tym samym narażają się na dotkliwe konsekwencje finansowe. Bowiem UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę sankcję w wysokości do 50 milionów euro. Utrudnianie kontroli nie może się opłacać bardziej niż - zgodnie z prawem - poddanie się jej.

Kontrolowany ma obowiązek przekazać pracownikom UOKiK wszelkie dokumenty i dane, również te zawierające tajemnice przedsiębiorstwa. Nie musi się jednak obawiać, że zostaną one udostępnione osobom niepowołanym. Zgodnie z prawem na pracownikach Urzędu ciąży obowiązek ochrony wszelkich tajemnic uzyskanych w toku postępowania.

Zobacz film UOKiK poświęcony temu tematowi:

Więcej informacji na www.uokik.gov.pl

Czytaj więcej w Money.pl
Fałszywe przekonania, które mogą prowadzić do złamania prawa Przedsiębiorcy często uznają, że gdy udział w zmowie nie był przez nich zamierzony albo gdy inicjatywa zawiązania porozumienia wyszła od innego podmiotu, nie dopuszczają się naruszenia.
Dlaczego zmowy zagrażają konkurencji? Szkodliwość konkretnego naruszenia ma także wpływ na wysokość kary przewidzianej w przepisach antymonopolowych - pisze dla Money.pl Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)