Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korekta dokumentów, gdy zlecenie stało się tytułem do ubezpieczenia

0
Podziel się:

Korekta dokumentów w przypadku gdy zlecenie stało się tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Korekta dokumentów, gdy zlecenie stało się tytułem do ubezpieczenia
(Ginasanders/Dreamstime)
Zatrudnialiśmy zleceniobiorcę na podstawie umowy od 10 października do 23 grudnia 2009 r. Z umowy tej zleceniobiorca podlegał obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ jednocześnie prowadził działalność gospodarczą. Wynagrodzenie z umowy zlecenia zostało jednorazowo za cały okres wypłacone w styczniu 2010 r. Aktualnie ZUS przesłał nam informację, że od 1 grudnia 2009 r. zleceniobiorca powinien podlegać wszystkim ubezpieczeniom, ponieważ od tego dnia zawiesił działalność. Czy w takiej sytuacji musimy złożyć korektę dokumentów? Jak ustalić kwotę od której powinny być naliczone składki?

Tak, trzeba przygotować korektę dokumentów.

Osoba, która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje umowę zlecenia, ma dwa tytuły do ubezpieczeń społecznych. Gdy jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń wybierze działalność gospodarczą, z umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla niej dobrowolne. Wówczas z umowy zlecenia obowiązkowo podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Sytuacja ulega zmianie, gdy działalność gospodarcza zostaje zawieszona.

Zawieszenie działalności – konsekwencje ubezpieczeniowe

W okresie zawieszenia działalności osoba prowadząca działalność nie podlega żadnym ubezpieczeniom, co oznacza, że umowa zlecenia staje się wówczas jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych. Zleceniobiorca podlega z umowy zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu.

Powinien on o zawieszeniu prowadzenia działalności i tym samym o zmianie swojej sytuacji ubezpieczeniowej poinformować zleceniodawcę (płatnika składek). Jednak gdy tego nie zrobił, zleceniodawca nie jest zwolniony z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne za okres, gdy umowa zlecenia była jedynym tytułem do ubezpieczeń.

Płatnik składek powinien zleceniobiorcę zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od 1 grudnia 2009 r. tj. od dnia, od którego umowa zlecenia stała się dla niego jedynym tytułem do ubezpieczeń. Aby tego dokonać powinien jednak najpierw złożyć druk ZUS ZWUA i z dniem 1 grudnia 2009 r. wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczenia zdrowotnego, a następnie od tego dnia ze zlecenia zgłosić go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, składając druk ZUS ZUA.

W przypadku gdy odpłatność w umowie zlecenia została ustalona kwoto, to podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie stanowił przychód, jaki zleceniobiorca uzyskał, wykonując umowę zlecenia. Jednak ze względu na to, że umowa zlecenia była wykonywana od 10 października do 23 grudnia 2009 r., a zleceniobiorca ubezpieczeniom społecznym podlegał dopiero od 1 grudnia, płatnik powinien ustalić wynagrodzenie przypadające na ten okres i od tego wynagrodzenia naliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

Gdy w umowie była przewidziana kwota, jaką zleceniobiorca ma otrzymać z umowy zlecenia, należy ją podzielić przez liczbę dni, przez którą umowa była wykonywana, a uzyskaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni, przez którą zleceniobiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym.

Po ustaleniu tej kwoty płatnik powinien złożyć w trybie korekty raport ZUS RCA z kodem 04 11 xx za grudzień i wykazać zerową podstawę wymiaru i kwoty składek oraz naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne oraz opłacić je wraz z odsetkami za zwłokę. Oprócz korekty raportu za grudzień płatnik składa się ten miesiąc także korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Podstawa prawna

Czytaj więcej w Money.pl
Składki ZUS zaliczysz do kosztów dopiero po ich zapłaceniu Składki ZUS z zasady stanowią koszt działalności pracodawcy, zleceniodawcy czy też samego przedsiębiorcy i osób z nim współpracujących.
Wkrótce opłacą im ZUS nawet na bezrobociu Nowe przepisy miałyby wejść w życie z początkiem nowego roku. Kończą się konsultacje międzyresortowe w tej sprawie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)