Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty bardziej dostępne? Sejm zmienił prawo

0
Podziel się:

Nowe przepisy mają zwiększyć dostęp małych i średnich firm do kredytów.

Kredyty bardziej dostępne? Sejm zmienił prawo
(greg801/iStockphoto)

Sejm znowelizował jednogłośnie ustawę o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Nowe przepisy mają zwiększyć dostęp małych i średnich firm do kredytów.

Nowelizacja przewiduje, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł udzielać gwarancji i poręczeń na kredyty udzielane przez banki małym i średnim przedsiębiorstwom. Zgodnie z ustawą minister finansów wyda rozporządzenie, w którym znajdą się szczegółowe warunki oraz tryb udzielania pomocy (publicznej lub de minimis)
w formie poręczeń lub gwarancji BGK.

Sejm opowiedział się za wprowadzeniem do ustawy jednej poprawki zgłoszonej w drugim czytaniu przez PO. Mówi ona, że umowa zawierana między ministrem finansów, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego ma określać m.in. szczegółowe warunki i tryb udzielania poręczeń i gwarancji, czy warunki i tryb pobierania prowizji z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji.

W uzasadnieniu do ustawy napisano, że ewentualne maksymalne wydatki budżetowe w poszczególnych latach, związane z przekazywaniem BGK środków na pokrycie wypłat z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń, będą wypadkową wielu zmiennych, których ustalenie w aktualnym stanie nie jest możliwe.

Resort finansów chce, by gwarancje i poręczenia BGK, które będą udzielane na podstawie nowych przepisów, obejmowały 60 proc. wartości kredytów przyznawanych przez banki małym i średnim firmom. Oznacza to, że BGK weźmie na siebie 60 proc. ryzyka związanego z ewentualnym niespłaceniem udzielonego kredytu.

Ministerstwo szacuje, że jeżeli np. w pierwszym roku obowiązywania programu zostaną udzielone gwarancje w wysokości do 5 mld zł, szkodowość gwarancji nie przekroczy w pierwszym roku 3,7 proc., a w kolejnych dwóch latach 6,2 proc., to potencjalne wydatki budżetowe z tego tytułu wynieść mogą w pierwszym roku ok. 156 mln zł, a w dwóch kolejnych latach odpowiednio ok. 165 mln zł oraz ok. 77 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Kredyty dla firm bardziej dostępne? Jeśli... Szef Kancelarii Prezydenta, w imieniu Bronisława Komorowskiego, zwrócił się do przewodniczącego KNF o weryfikację rekomendacji dla banków.
Tak rząd pomoże firmom. 60 mld złotych na... Blisko 50 proc. PKB wytarzają mali i średni przedsiębiorcy, ale wciąż mają utrudniony dostęp do kredytu. Ten program to zmieni?
firma
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)