Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuczyński: To niemożliwe, że luka VAT to aż 50 mld zł

0
Podziel się:

To niemożliwe, by luka w VAT wynosiła aż 50 mld zł, jak pokazują niektóre szacunki - mówi PAP główny analityk Xelion Piotr Kuczyński. Według niego dzięki zapowiadanemu przez PiS uszczelnieniu systemu VAT da się odzyskać góra kilkanaście mld zł, na pewno nie 20 mld zł.

Kuczyński: To niemożliwe, że luka VAT to aż 50 mld zł
(Katarzyna Mała / East News)

- Niektórzy twierdzą, że 50 mld zł wycieka z powodu VAT, ja w to nie wierzę - powiedział Kuczyński. I argumentował: - Jeżeli państwo zwraca 80 mld zł, to znaczy co, że 2/3 to są oszustwa? Przecież to jest nieprawdopodobne.

W jego ocenie dzięki walce z wyłudzeniami VAT da się pozyskać kilkanaście miliardów złotych, ale - dodał "też nie natychmiast, nie za miesiąc-dwa, może za rok". Kuczyński podkreślił, że absolutnie nie wierzy też w to, by na uszczelnieniu systemu VAT dało się zaoszczędzić 20 mld zł.

Jeśli więc chodzi o sfinansowanie wydatków planowanych przez PiS, to - jak powiedział - "jest jeden ratunek - to 5-6 proc. wzrost gospodarczy". - Ale to nam się chyba na razie niestety nie szykuje - wskazał ekspert.

Premier Beata Szydło zapowiedziała poprawienie ściągalności podatku VAT. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział PAP, że w systemie podatkowym w Polsce największe pieniądze wyciekają przez VAT, stąd tak potrzebne jest szybkie uchwalenie nowej ustawy. Według niego stanie się to w ciągu pierwszych 100 dni pracy rządu.

vat
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)