Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łatwiej będzie założyć firmowy żłobek i przedszkole

0
Podziel się:

Rząd wprowadził kolejne zachęty dla pracodawców. Sprawdź, co możesz zyskać, zakładając żłobek w firmie.

Łatwiej będzie założyć firmowy żłobek i przedszkole
(woodleywonderworks/CC/Flickr)

Rząd wprowadził kolejne zachęty dla pracodawców, którzy zdecydują się na założenie firmowego żłobka lub klubu dziecięcego z środków zgromadzonych w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

ZFŚS jest tworzony obowiązkowo w zakładach pracy, które zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty - donosi _ Dziennik Gazeta Prawna _. Na każdego z nich pracodawca w ciągu roku nalicza tzw. odpis podstawowy. Wynosi 37,5 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni rok. Obecnie jest to 1047 zł.

Projekt ustawy żłobkowej przewiduje, że pracodawca, który przeznaczy kwotę odpowiadającą 7,5 punktom procentowym z odpisu podstawowego na założenie żłobka lub klubu dziecięcego będzie mógł zwiększyć o 7,5 proc. odpis podstawowy na fundusz. Pod warunkiem że przeznaczy całość nadwyżki na działalność żłobka. Dziennik podkreśla, że takie zwiększenie odpisu podstawowego spowoduje, że na żłobek będzie przeznaczone 419 zł od każdego pracownika.

DGP przypomina, że także zgodnie z ustawą z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654) do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może zaliczyć nakłady na obiekty socjalne, np. żłobek, w części sfinansowanej z własnych środków.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów taka możliwość połączona z złagodzonymi wymogami technicznymi dotyczącymi zakładania żłobków może zachęcać firmy do zakładania własnych żłobków. Według prof. Ireny Kotowskiej z SGH założenie żłobka jest dobrym pomysłem dla kilku firm, które wspólnie będą ponosić koszty jego utrzymania.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)