Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Limit płatności gotówkowej. Rząd zmieni ustawy podatkowe by ukrócić fikcyjne transakcje

0
Podziel się:

Resort finansów zaproponował zmianę limitu płatności gotówkowej - z 15 tys. euro na 15 tys. zł. Jego przekroczenie wiązałoby się z konsekwencjami podatkowymi.

Limit płatności gotówkowej. Rząd zmieni ustawy podatkowe by ukrócić fikcyjne transakcje
(meddygarnet/flickr (CC BY 2.0))

Rada Ministrów rozpatrzy we wtorek projekt zmian w ustawach o CIT i PIT, który zakłada, że firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej w obecnym brzmieniu nakazuje dokonywanie płatności między przedsiębiorcami - powyżej 15 tys. euro - za pośrednictwem rachunku bankowego. Za łamanie tego nakazu nie grozi jednak żadna kara. Resort finansów zauważył, że w rzeczywistym obrocie gospodarczym, m.in. ze względu na bezpieczeństwo transakcji, płatności zbliżone do 15 tys. euro są najczęściej dokonywane bezgotówkowo. "Tym samym np. faktury gotówkowe opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych mogą być w praktyce dokumentem dotyczącym transakcji, która nie miała miejsca" - oceniło MF w uzasadnieniu do projektu.

Dlatego resort zaproponował, by nakaz z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powiązać z rozliczeniami podatkowymi. Płatności dokonane z jego naruszeniem nie podlegałyby zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Równocześnie zaproponowano zmianę limitu płatności gotówkowej - z 15 tys. euro na 15 tys. zł - którego przekroczenie wiązałoby się z konsekwencjami podatkowymi. W ocenie resortu "będzie miało to pozytywny wpływ na zwiększenie transparentności dokonywanych transakcji, wzrost uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami, zmniejszanie szarej strefy i w konsekwencji przyczyni się to do zwiększenia dochodów budżetu państwa".

Zobacz także: Podatek obrotowy zamiast CIT? Kowalczyk: zastanawiamy się

pit
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)