Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Mały błąd w ZUS wart setki tysięcy złotych. Ruszyły kontrole PFRON

11
Podziel się:

PFRON wzywa przedsiębiorców do zwrotów dotacji - informuje "Rzeczpospolita". Wystarczy, że przedsiębiorca spóźnił się ze składkami za niepełnosprawnego pracownika i już musi oddać całą dotację. Jedna ze skontrolowanych firm musi zwrócić 350 tys. zł, bo spóźniła się z opłaceniem kilku złotych za chorego zatrudnionego.

Mały błąd w ZUS wart setki tysięcy złotych. Ruszyły kontrole PFRON
(Wojciech Traczyk/East News)

PFRON wzywa przedsiębiorców do zwrotów dotacji - pisze "Rzeczpospolita". Wystarczy, że przedsiębiorca spóźnił się ze składkami za niepełnosprawnego pracownika i już musi oddać całą dotację. Jedna ze skontrolowanych firm musi zwrócić 350 tys. zł, bo spóźniła się z opłaceniem kilku złotych za chorego zatrudnionego. Dziennik podaje, że są przypadki, gdy naliczone należności idą w miliony.

Jesteś przedsiębiorcą, zatrudniasz osobę niepełnosprawną i brałeś dotację od PFRON na jej wynagrodzenia? Sprawdź, czy dobrze rozliczałeś się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ostatnich dniach sprawdza informacje z ZUS i wysyła do firm pisma, żądając wyjaśnień. Fundusz Rehabilitacji grozi odebraniem dotacji, w niektórych wypadkach wartych nawet powyżej miliona złotych.

Zgodnie z art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników nie przysługuje w sytuacji, gdy firma w ogóle nie opłacała składek za zatrudnionego. Wygląda na to, że Państwowy Fundusz trzyma się bardzo szczegółowo tej interpretacji, nawet w przypadku drobnych korekt.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że takie wypadki to jednak zupełnie coś innego niż celowe unikanie płacenia. Ale PFRON nie odpuszcza nawet w przypadku drobnych kwot. Z informacji dziennika wynika, że niektóre firmy już dostały pisma nakazujące oddanie milionowych dotacji.

Do tej pory Fundusz skierował 3421 zapytań do oddziałów ZUS dotyczących terminowości opłacania składek, w sumie kontroli firm zatrudniających niepełnosprawnych mogło być już ponad 10 tysięcy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nieco tonuje zapędy PFRON i przypomina, że korekt w zasadzie nie sposób uniknąć. Bardzo często nieprawidłowe rozliczenie przypada na miesiąc, gdy pracownik był na przykład na zwolnieniu lekarskim i spóźnił się z doniesieniem dokumentów.

PFRON z kolei odpowiada, że sprawdza nie tylko terminowość opłacenia składek, ale również, czy pracownik w ogóle został zgłoszony do systemu ubezpieczeń społecznych w odpowiednim czasie (7 dni od momentu zatrudnienia).

Od decyzji PFRON można się odwołać do pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. Dziennik skontaktował się z pełnomocnikiem i według jego interpretacji przepisów zwroty nie powinny dotyczyć całych dotacji, a jedynie pieniędzy uzyskanych na konkretnego pracownika, którego dotyczy korekta w ZUS. W takim układzie firmy zatrudniające dużo osób niepełnosprawnych nie będą musiały oddawać ogromnych dofinansowań, a jedynie od 1 tys. do 2 tys. zł.

wiadomości
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Adrian2805
6 lat temu
W Toruniu jest zakład pracy chronionej JAREX, radzę tam skontrolować, tam są łamane wszystkie prawa niepełnosprawnych. Osoby ze schorzeniem P lub O bo tylko takich zatrudniają pracują po 250 godzin w miesiącu, osoby te są oszukiwane na pieniądze i są wciskane im dodatkowe umowy zlecenia, aby tą ilość godzin jakoś zatuszować i ukryć.
Inwalida
6 lat temu
Ja bym skontrolował firmy upadłe lub zlikwidowane które były Zakładami Pracy Chronionej .Głównie działaczy i polityów PIS .Przed wyborami była masowa likwidacja
PAN z Pana.
6 lat temu
Polskie Z.P.Chronionej to Bandy przestępców i Bandytów. Pracodawcy tych Z.P.Chronionej żyją ponad stan . W Olsztynie Prezesów Z.P.Chronionej którzy okradają niewolą niepełnosprawnego Pracownika i Fiskusa chronią Nadinspektorzy P.I.P. ,Olsztyńscy Prokuratorzy, nawet Naczelnicy Olsztyńskiego Urzędu Skarbowego ale nie ma co się dziwić przecież to skorumpowane Chamy ze Wsi.
Paweł
6 lat temu
Oczywiście nie bronię żadnych z tych instytucji ale wymóg zapłaty składek zus w terminie od zawsze był warunkiem dofinansowania z pefron. Sankcje za niezapłacenie składek w terminie również były znane. Więc skąd to zdziwienie ?
xxx
6 lat temu
byłam na rencie chorobowej dostałam lekką prace to już renty mi nie przedłużyli odwołałam się odmówili dalszej renty chciałam żeby wypisali mi zdolność do pracy to nie bo nie mogą a zdolności od lekarza nie dostaje bo nie nadaje się do pracy,co mam zrobić chyba udawać tak jak niektórzy i kasę dostają albo za ła....e.