Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Mały ZUS 2020. Zostało mało czasu

12
Podziel się:

Do 8 stycznia muszą złożyć wnioski przedsiębiorcy chcący płacić obniżone składki na ZUS. Jak to zrobić?

Mały ZUS. Dokumenty trzeba złożyć do 8 stycznia.
Mały ZUS. Dokumenty trzeba złożyć do 8 stycznia. (WP.PL)

Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali wcześniej z tzw. "małego ZUS", muszą zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby, które chcą skorzystać z ulgi, muszę złożyć w ZUS dokumenty:

- wyrejestrowania z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12,w przypadku kontynuowania działalności prowadzonej w 2019 i przy braku korzystania z ulgi w zeszłym roku;

- zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo - jeśli przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynający się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób posiadających rentę przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).

Zobacz także: Oglądaj też: Mały ZUS+. "Krok w dobrym kierunku, ale w tej formie nie do przyjęcia"

Czasu na złożenie dokumentów jest mało. Termin upływa 8 stycznia lub po 7 dniach od rozpoczęcia lub wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku tych, którzy w 2019 roku nie prowadzili firm.

Nieco więcej czasu będą mieli ci przedsiębiorcy, których obejmie "mały ZUS plus". Przepisy pozwalające na obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców, których przychód nie przekracza 120 tys. zł rocznie, a dochód 60 tys. zł wejdą w życie 1 lutego.

Zapisy nowelizacji ustawy zakładają, że przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność gospodarczą i będą mogli korzystać z ulgi, czas na złożenie wniosków mają do końca lutego. Ci, którzy na korzystanie z ulgi "załapią" się później, będą mieli na to 7 dni od momentu spełnienia wymagań.

Obniżone składki można będzie odprowadzać maksymalnie przez 3 lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
fred
4 lata temu
akcja ogólnopolska ! zapytaj pracodawcę o ZUS !
wojtek
4 lata temu
ZUS do likwidacji, dostatecznie dużo sprzeniewierzył i dalej sprzeniewierza Polaków ciężko zarobione pieniądze
koneweczka
4 lata temu
pis w pis - dudy
Mary
4 lata temu
Jak ktoś będzie płacił mały Zus / lub wcale- propozycja innych/ to potem mała emerytura i do .... opieki społecznej!!!! Tylko skąd opieka weźmie kasę na składki tych co nie płacili????
globally thin...
4 lata temu
Mało atrakcyjna oferta.