Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Masz ekologiczną firmę? Walcz o pieniądze

0
Podziel się:

Ministerstwo środowiska chce promować najlepsze technologie w dziedzinie ochrony środowiska.

Masz ekologiczną firmę? Walcz o pieniądze
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Od połowy stycznia można ponownie zgłaszać propozycje polskich innowacyjnych technologii ekologicznych, które będą promowane na całym świecie. Ze stworzonego przez resort środowiska tzw. akceleratora zielonych technologii GreenEvo korzysta już 13 firm.

Te 13 firm wybrano spośród 60 w pierwszej, rozpoczętej w listopadzie 2009 r. edycji projektu. Pod marką GreenEvo akcelerator ma promować na świecie najlepsze polskie technologie w dziedzinie ochrony środowiska - powiedziała rzeczniczka resortu środowiska Magda Sikorska.

Informacje o akceleratorze można znaleźć na stronie internetowej projektu - greenevo.gov.pl.
Zgłoszenia będzie można nadsyłać do końca lutego 2011 r. Potem kapituła projektu wybierze najlepsze technologie.

Firmy zgłaszające skorzystają z bezpłatnych szkoleń, obejmujących zagadnienia z zakresu transferu technologii, strategicznych rynków zagranicznych oraz rynku krajowego, czy zasad promocji. Po szkoleniach nastąpi kolejna selekcja i wybór laureatów, których technologie będą promowane za granicą na targach i wystawach oraz poprzez sieć polskich ambasad i przedstawicielstw handlowych - wyjaśniła rzecznik.

Firmy zgłaszają swoje projekty w siedmiu kategoriach: technologie niskoemisyjne, czyste technologie węglowe, rozwiązania organizacyjne lub programistyczne służące oszczędności energii, technologie odnawialnych źródeł energii, technologie wodościekowe, technologie energooszczędne i technologie gospodarki odpadami.

W grudniu pierwsza z 13 firm spod znaku GreenEvo, Ecotech z podwarszawskich Łomianek, podpisała zagraniczny kontrakt - umowę na neutralizację toksycznych odpadów na składowisku Nubaraszen w Erywaniu, stolicy Armenii - powiedziała koordynatorka projektu w MŚ Agnieszka Kozłowska-Korbicz.

Rząd Armenii od maja szukał sposobów rozwiązania problemu składowiska, na którym przechowywano m.in. chemikalia i pestycydy. Polska technologia pozwala na neutralizowanie substancji toksycznych dzięki wykorzystaniu zwykłych przemysłowych mieszalników i związków magnezu. Firma prowadzi obecnie rozmowy z potencjalnymi kontrahentami z Chin, Izraela, Azerbejdżanu, Wietnamu, Malezji i Rosji.

Ministerstwo stworzyło akcelerator, by znaleźć na polskim rynku i wypromować za granicą innowacyjne technologie firm zajmujących się ekologią. Celem resortu jest stworzenie marki GreenEvo, która ma gwarantować wysoką jakość zielonych technologii z Polski. Przez uczestniczące w projekcie firmy uzyskają większy prestiż i zaufanie na światowym rynku - zakłada ministerstwo.

Środki wyłożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, inicjatorzy projektu uzyskali też wsparcie z innych instytucji zajmujących się promocją przedsiębiorczości i gospodarki. Oprócz resortu środowiska w projekcie uczestniczą ministerstwa: gospodarki, spraw zagranicznych, nauki i szkolnictwa wyższego, Urząd Patentowy, a także Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Kozłowska-Korbicz podała, że do tej pory na projekt wydano około miliona zł.

W pierwszej edycji konkursu wzięło udział 60 firm, do dalszego etapu wyselekcjonowano 29 z nich, ale jedna zrezygnowała. Z 28 firm kapituła konkursu wybrała 13 zwycięskich. Nowa edycja nie oznacza, że pierwsze 13 firm nie będzie dalej promowanych. _ - One pozostają nadal w akceleratorze, będziemy nowymi projektami poszerzali grono uczestników GreenEvo _ - dodała rzeczniczka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t87195.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polski;ekokoszmar;wraca;zbankrutujemy;przez;co2,152,0,724632.html) Polski ekokoszmar wraca. Zbankrutujemy przez CO2? UE chce obniżyć emisję CO2 o 30 procent do 2020 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t90608.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/hybrydowo-elektryczna;ekoofensywa;toyoty,66,0,713538.html) Hybrydowo-elektryczna ekoofensywa Toyoty Japończycy zamierzają wprowadzić nowe modele.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t87624.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trujace;powietrze;ranking;miast;w;usa,61,0,714045.html) Trujące powietrze. Ranking miast w USA Siedem miast położonych w zachodniej Kalifornii jest w pierwszej dziesiątce rankingu.
ekologia
business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)