Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mniej obowiązkowych szkoleń dla operatorów maszyn budowlanych

7
Podziel się:

Po przeglądzie listy dokonanej przez resort wykaz urządzeń, do których potrzebne będą dodatkowe szkolenia zakończone egzaminem, został skrócony o połowę.

Mniej obowiązkowych szkoleń dla operatorów maszyn budowlanych
(Bartosz Wawryszuk)

Ministerstwo Rozwoju planuje wydanie w grudniu rozporządzenia, które zmniejsza obowiązki dotyczące szkoleń operatorów maszyn, by ułatwić działalność w szczególności firm budowlanych i pracowników tego sektora - poinformował wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

- Obowiązki dotyczące wymogów szkoleń dla operatorów maszyn budowlanych są obecnie bardzo rozbudowane. Dokonaliśmy ich przeglądu i uznaliśmy, że wiele z nich jest nadmiernych, bo nawet w wypadku prostych urządzeń wymaga się przeszkolenia specjalistycznego i zdania egzaminu. Procedura jest czasochłonna i kosztowna, a kosztem tym najczęściej obciążani są pracownicy - mówił Haładyj. Chodzi o urządzenia, takie jak np. samobieżna malowarka pasów na jezdni czy ręczne narzędzie udarowe.

- Na liście jest wiele urządzeń, co do których jesteśmy przekonani, że wystarczą ogólne obowiązki kodeksu pracy nakładające na pracodawcę zobowiązanie do przeszkolenia pracowników na danym stanowisku pracy. Specjalne szkolenia nie są niezbędne - dodał wiceminister.

Jak powiedział, po przeglądzie listy dokonanej przez resort wykaz urządzeń, do których potrzebne będą dodatkowe szkolenia zakończone egzaminem, został skrócony o połowę.

- Wprowadziliśmy też ułatwienia w wypadku tych urządzeń, do obsługi których nadal potrzebny będzie egzamin. Np. w obecnym stanie prawnym uprawnienia na koparko-ładowarki nie dają prawa do obsługiwania koparek albo ładowarek, bo wymaga to odrębnych szkoleń i egzaminów oddzielnie na koparki i ładowarki. W nowym stanie prawnym uzyskane uprawnienia na koparko-ładowarki będą umożliwiały operatorom obsługę małych koparek i małych ładowarek - opisywał. Dodał, że podobne ułatwienia będą dotyczyły kilku innych urządzeń.

Zdaniem Haładyja dzięki tym zmianom ograniczone zostaną nadmierne obciążenia regulacyjne, a dla operatorów maszyn budowlanych rynek pracy będzie szerzej otwarty.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

wiadomości
gospodarka
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
WYRÓŻNIONE
Zorro
8 lat temu
Wreszcie ktoś ruszył głową.
TOMASZ GAJDA
8 lat temu
Mniej biurokracji....O wiele Mniej !!!! CHINCZYCY JUZ W CZECHACH CHCA KUPIC DZIAL SKODY ZAJMUJACY SIE POJAZDAMI KOLEJOWYMI !!!!!! ZWIEKSZYC INWESTYCJE W POLSCE BY UMOCNIC KRAJOWE PODMIOTY !!!!!!!
ppl
8 lat temu
A to popieram !
NAJNOWSZE KOMENTARZE (7)
Janosik
8 lat temu
No to trzymajcie się mocno swoich maszyn Panowie operatorzy, bo po zmianach pracodawcy będą rządzić zatrudniając ludzi "z ulicy" bez uprawnień, no i nie ma co ukrywać stawka za godzinę pracy operatora też zmaleje. Przykre ale prawdziwe. A ciekaw jestem jak to wpłynie na bezpieczeństwo pracy? Moim zdaniem zmiana na siłę, tak na pokaz, bez przeanalizowania konsekwencji związanych z wypadkowością. Pzdr
Krystian
8 lat temu
. W nowym stanie prawnym uzyskane uprawnienia na koparko-ładowarki będą umożliwiały operatorom obsługę małych koparek i małych ładowarek :) rozjaśnię trochę to zdanie wyrwane z tematu. mowa jest o małych ładowarkach takich jak np:jcb 406,409 czy weidemamn 2070 i koparki poniżej 0.8 pojemności łyżki. Na takim sprzęcie można będzie robić z uprawnieniami na kop-ład. Wymagane będą na pewno uprawnienia osobne na koparkę i ładowarkę przy łyżwach powyżej 3.5m3 w przypadku ładowarki i 1,5 w przypadku koparki bo to już jest duży sprzęt.
Bubu
8 lat temu
W sumie po co w ogóle egazminy. Napatrzy sie,to jakos pomaluje, wykopie , dźwigiem pojedzie.... Wielka rzecz.
ppl
8 lat temu
A to popieram !
obs
8 lat temu
Przecież można zlikwidować prawo jazdy na samochody osobowe i też będzie dobrze. Łatwiej chyba nauczyć się prowadzić samochód niż użytkowania koparki !