Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Motywacja pracowników zwiększa innowacyjność firm

0
Podziel się:

Przedsiębiorstwa, które chcą być innowacyjne powinny odpowiednio motywować swoich pracowników oraz poszukiwać dodatkowych środków z budżetu państwa na rozwój.

Motywacja pracowników zwiększa innowacyjność firm
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Przedsiębiorstwa, które chcą być innowacyjne powinny współpracować z podmiotami zewnętrznymi, odpowiednio motywować swoich pracowników oraz poszukiwać dodatkowych środków z budżetu państwa na badania i rozwój - wskazano w raporcie firmy doradczej PwC.

Z badania PwC przedstawionego we wtorek wynika, że polskie spółki w 2012 roku na działalność badawczo-rozwojową przeznaczyły 8 proc. swoich przychodów, a ponad 30 proc. firm wydało ponad 10 proc. Z raportu wynika, że dla 47 proc. firm nowe produkty stanowią ponad 20 proc. ich sprzedaży.

Dyrektor w zespole doradztwa strategiczno-operacyjnego PwC Michał Mazur ocenił, że choć ogólne wydatki na badania należą w Polsce do jednych z najniższych w Europie, to raport wskazuje, że działalność innowacyjna nie jest obca wielu firmom.

Według badania również rola zarządu w kształtowaniu innowacyjnej polityki firmy jest nie do przecenienia. Jak zaznaczono, w 94 proc. badanych firm zarząd jest silnie zaangażowany w tworzenie strategii innowacyjnej oraz ma decydujący głos przy wdrożeniu pomysłu innowacyjnego.

Innowacyjna firma powinna także odpowiednio motywować swoich pracowników. 67 proc. badanych przez PwC firm prowadzi takie działania, a są nimi np. obietnice dodatkowego wynagrodzenia czy szansy dla awans. Mazur ocenił, że dodatkowe wynagrodzenie pojawia się najczęściej na etapie wdrożenia - co jego zdaniem - jest dobrym rozwiązaniem.

Według badania firmy, aby osiągnąć sukces w innowacyjności powinny także podejmować współpracę z podmiotami zewnętrznymi m.in. w zakresie badań i rozwoju. _ Deklaruje ją aż 88 proc. przebadanych przedsiębiorstw _ - zaznaczono w raporcie.

Kolejnym stymulatorem innowacyjnych rozwiązań w firmach jest pomoc publiczna, z której korzysta tylko 45 proc. przedsiębiorstw. Dyrektor w zespole pomocy publicznej PwC Beata Tylman przypomniała, że w 2013 roku na innowacyjne projekty zaplanowano ponad 2 mld zł. _ Dotacje te warto wykorzystać na finansowanie najbardziej perspektywicznych, a więc często i najbardziej ryzykownych projektów. Dodatkowo prawo przewiduje możliwość uzyskania oszczędności podatkowej w przypadku dokonywania przez firmy inwestycji w nowoczesne technologie _ - zauważyła.

Jak poinformowała firma, raport _ Najlepsze praktyki działalności innowacyjnej firm w Polsce _ powstał w pierwszej połowie 2013 roku, na podstawie wywiadów z przedstawicielami 51 firm, które zostały przez PwC uznane za wyróżniające się pod względem ich zaangażowania w badania i rozwój.

Czytaj więcej w Money.pl
Zatrudnienie tych osób to korzyści dla firmy Eksperci: są stabilni, lojalni i zmotywowani. Poza tym wpływają na poprawę wizerunku firmy i możliwość uzyskania dofinansowania.
Niegrzeczna prawda o szefach Grożą, karzą, manipulują, indoktrynują. Oto przykłady najpowszechniejszych błędy złych przełożonych.
Wiemy już co z nastrojami w firmach Według październikowego badania koniunktury, w październiku było lepiej niż we wrześniu.
innowacje
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)