Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP chce porozumienia z akcjonariuszami ZE PAK

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa chce porozumieć się z pozostałymi akcjonariuszami ZE PAK, aby wspólnie sprzedać walory jednemu inwestorowi branżowemu.

MSP chce porozumienia z akcjonariuszami ZE PAK
(Yuri Arcurs/Dreamstime.com)

*Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP)
, które jest właścicielem 50% akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) i 100-proc. właścicielem kopalni węgla brunatnego zaopatrujących te elektrownie w paliwo, uważa, że racjonalnym byłoby porozumieć się z pozostałymi akcjonariuszami ZE PAK, aby wspólnie sprzedać walory jednemu inwestorowi branżowemu, poinformował agencję ISB Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiedzialny za energetykę. *

_ Idealnym pomysłem byłoby wspólne zbycie akcji PAK. Takie rozwiązanie było także omawiane w środę z zarządcą sądowym Elektrimu _ - powiedział ISB Bury. Wiceminister dodał, że to wydaje się najlepszym i najprostszym wariantem.

Akcje ZE PAK od akcjonariuszy oraz pakiety walorów dwóch kopalń węgla brunatnego, które sprzedawałby SP, miałby nabyć jeden inwestor branżowy. _ Inwestor mógłby zintegrować grupę i wtedy pojawiłaby się bardzo duża synergia _ - podkreślił wiceminister.

Z ustaleń agencji ISB wynika, że PAK-iem od dłuższego czasu interesują się najbardziej obecne już w Polsce koncerny Vattenfall, RWE i CEZ.

Wiceminister poinformował też, że alternatywnym wariantem, jeśli nie uda zbudować się porozumienia akcjonariuszy PAK, jest samodzielne zbycie przez SP 50% akcji PAK i akcji kopalni, jednak po uzgodnieniu trybu realizacji zbycia akcji SP zespołu elektrowni z Zarządcą Sadowym Elektrimu. _ Wtedy możliwe byłoby zaoferowanie akcji innemu inwestorowi niż Elektrim _ - powiedział Bury.

Wiceminister podkreślił, że obecnie w rachubę wchodzi tylko sprzedaż akcji ZE PAK i nie są rozpatrywane inne warianty zadysponowania akcjami, np. wniesienia do innych podmiotów.

_ Maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy, do końca sierpnia, będziemy mieć analizy naszego doradcy, który zajmuje się PAKiem i kopalniami _ - podsumował wiceminister. Z jego słów wynika, że na podstawie analiz i rekomendacji doradcy, MSP podejmie decyzję, w jaki sposób dokończyć prywatyzację tej spółki, a także zbyć akcje kopalni zaopatrujących zespół elektrowni w paliwo.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)