Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP: Dodatkowy audyt w TVP do 22 sierpnia

0
Podziel się:

(dochodzi background o wcześniejszym audycie)

*(dochodzi background o wcześniejszym audycie) *

13.8.Warszawa(PAP) - Na nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu TVP, które odbyło się we wtorek w Ministerstwie Skarbu Państwa podjęto decyzję o przeprowadzeniu dodatkowego audytu w TVP do 22 sierpnia - poinformował resort w środowym komunikacie.

"Ze względu na ochronę interesów Skarbu Państwa w sferze gospodarowania majątkiem uznano, że niezbędne będzie uzyskanie szczegółowej oceny poprawności podejmowanych przez Telewizję Polską działań w zakresie rezerw" - podano.

Walne Zgromadzenie oczekuje, że do 22 sierpnia zostanie przeprowadzony uzupełniający audyt działalności TVP SA, który następnie ma zostać przedłożony ministrowi Skarbu Państwa. Audytu ma dokonać Ernst&Young.

"Skarb Państwa oczekuje, że Krzysztof Czabański - przedstawiciel SP w Radzie Nadzorczej Spółki, dołoży wszelkich starań, aby zrealizować powziętą uchwałę" - zaznaczono w komunikacie resortu.

Krzysztof Czabański powiedział PAP, że "Rada Nadzorcza na pewno podejmie decyzję o zleceniu audytu, ale trudno powiedzieć kiedy to nastąpi". "Termin spotkania RN wyznaczono na 29 sierpnia. Sądzę, że wcześniej będzie to trudne, obecnie większość członków Rady jest na urlopach" - dodał.

Odnosząc się do audytu powiedział, że "być może konieczne będzie zorganizowanie przetargu publicznego i wówczas będzie obowiązywała ustawa o zamówieniach publicznych; wówczas termin 22 sierpnia będzie - jak ocenił - absolutnie nierealny".

Obecnie Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada sprawę organizacji w latach 2006-07 przetargu na satelitarny multipleks dla cyfrowej TVP. Śledztwo toczy się w sprawie działania na szkodę spółki. Kodeks spółek handlowych przewiduje za to karę do 5 lat więzienia. Śledztwem objęto też sprawę dzierżawy transpondera telekomunikacyjnego i zawarcia w 2002 r. aneksu do umowy na wykorzystanie audycji TVP Polonia zawartej z inną spółką.

Doniesienie na zarząd TVP złożył w prokuraturze w kwietniu szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Mówił on wtedy - powołując się na tajny raport z audytu spółki wykonany przez firmę Ernst&Young - że ten audyt wskazuje na "ogromne nieprawidłowości w funkcjonowaniu telewizji publicznej".

W kwietniu Radio Zet donosiło, że w raporcie napisano m.in. o finansowaniu z pieniędzy TVP procesów sądowych b. dyrektor TVP Małgorzaty Raczyńskiej i o utworzeniu rezerwy 130 mln zł na inny proces sądowy. O tej rezerwie (wg "Gazety Wyborczej" wynosi ona 180 tys. zł) mówił też pod koniec lipca minister skarbu Aleksander Grad, który uważa, że przy tworzeniu rezerw finansowych w TVP mogło dochodzić do nadużyć. Chce on wyjaśnień TVP w tej sprawie.

TVP w odpowiedzi wskazywała, że resort skarbu 30 czerwca zatwierdził, bez jakichkolwiek zastrzeżeń, wszystkie przestawione przez władze spółki dokumenty, w tym sprawozdanie finansowe za zeszły rok. Rzeczniczka TVP Aneta Wrona mówiła PAP 30 lipca, że telewizja zawiązała rezerwy zgodnie z obowiązującą ustawą o rachunkowości, co potwierdził raport biegłego rewidenta.

30 czerwca WZA nie udzielił absolutorium władzom spółki TVP za 2007 rok. W ubiegłym tygodniu zarząd TVP podjął decyzję o wniesieniu do sądu pozwu o uchylenie tej decyzji. TVP podkreślała wówczas, że WZA podjęło decyzję o nieudzielaniu absolutorium mimo zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki, sprawozdania finansowego za rok 2007 oraz propozycji podziału zysku netto. (PAP)

dom/ pz/ jbr/

msp
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)