Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP i Eureko nie rozmawiały o prezesie PZU SA

0
Podziel się:

Podczas środowego spotkania przedstawicieli MSP oraz konsorcjum Eureko nie omawiano sprawy zmiany na stanowisku prezesa PZU SA

- poinformowało PAP źródło zbliżone do negocjacji.

'Podczas środowego spotkania przedstawicieli MSP oraz konsorcjum Eureko nie omawiano sprawy zmiany na stanowisku prezesa PZU SA. Spotkanie nie przyniosło także przełomu w rozmowach' - powiedział pragnący zachować anonimowość rozmówca PAP.

W wtorek minister skarbu Wiesław Kaczmarek w rozmowie z PAP zaprzeczył doniesieniom prasowym o planowanym powołaniu w wtorek nowego prezesa PZU SA, którym miałby zostać Zdzisław Montkiewicz.

Zgodnie z umową prywatyzacyjną i statutem PZU SA do czasu wprowadzenia spółki na giełdę prezesa spółki oraz dwóch członków zarządu bezpośrednio powołuje Skarb Państwa bez konieczności uzgodnienia tego z posiadającym 30 proc. pakiet akcji spółki konsorcjum Eureko-BIG BG. W ubiegłym tygodniu Wiesław Kaczmarek poinformował, że Ministerstwo Skarbu Państwa złożyło w ramach zespołu roboczego firmie Eureko ofertę dotyczącą PZU

Wcześniej Ministerstwo Skarbu informował, że do końca stycznia znana będzie strategia dalszej prywatyzacji PZU SA.

Niedawno przedstawiciele resortu ujawnili, że w dalszym ciągu obowiązuje umowa między ministerstwem i Eureko w sprawie nabycia 21 proc. akcji PZU SA przez Eureko. Obecnie konsorcjum Eureko i BIG BG SA ma 30 proc. akcji PZU SA.

W drugiej połowie grudnia dyrektor departamentu spółek strategicznych MSP, Elżbieta Niebisz, poinformowała PAP, że umowa między ministerstwem a Eureko nie wygasa automatycznie po 31 grudnia 2001 roku; obie strony mogą wprawdzie od niej odstąpić, lecz nie muszą tego zrobić.

Poprzedni rząd zawarł umowę o sprzedaży w 2001 roku firmie Eureko 21 proc. akcji PZU SA. W wyniku umowy konsorcjum Eureko i BIG Banku Gdańskiego SA może zostać właścicielem 51 proc. akcji i stać się większościowym udziałowcem PZU SA. Umowa miała wejść w życie, po uzyskaniu wymaganych zezwoleń, do 31 grudnia 2001 roku.

Jednak poprzedni rząd przełożył termin upublicznienia spółki z końca 2001 roku do końca 2002 roku. Powodem decyzji była sytuacja na rynkach finansowych powstała po ataku terrorystycznym na USA 11 września. Inwestorzy zniechęceni wysokimi odszkodowaniami, jakie musiały wypłacić spółki ubezpieczeniowe, odwrócili się od akcji firm z tego sektora.

W listopadzie nowy minister skarbu Wiesław Kaczmarek powiedział, że nie będzie spieszył się z wprowadzeniem PZU SA na giełdę.

Na początku grudnia minister skarbu zapowiedział, że oferta publiczna 5-10 proc. akcji PZU SA zostanie zrealizowana w 2002 roku. Przychody z tej oferty będą stanowić główną część wpływów budżetowych z prywatyzacji w 2002 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)