Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najczęstsze problemy w dokumentowaniu wynagrodzeń

0
Podziel się:

Najwięcej problemów przysparzają specjalistom działów płac źle wypełnione przez pracowników oświadczenia.

Najczęstsze problemy w dokumentowaniu wynagrodzeń
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Najwięcej problemów przysparzają specjalistom działów płac źle wypełnione przez pracowników oświadczenia.

Pracownicy nie zawsze znają cel pytań i znaczenie druku, który otrzymują do wypełnienia. Dlatego nie należy poprzestawać na stwierdzeniu, że otrzymaliście PIT-2 czy oświadczenie o stosowaniu podwyższonych kosztów - warto ten dokument przeczytać.

Przykład

Pracownik wypełnił dokument dotyczący stosowania podwyższonych kosztów. Zakład pracy znajduje się w Koszalinie.

| ..........._ Koszalin, 03.01.2008 ................ (Miejscowość i data) ........ Jan Nowak .................. (Imię i nazwisko pracownika) ............ 555-222-11-00......... _ Nr NIP (lub PESEL) Do:...................................... (nazwa i adres zakładu pracy) Oświadczenie pracownika dla celów stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów ze stosunku służbowego lub umowy o pracę (art. 32 ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) Informuję, że miejsce mojego zamieszkania _ Koszalin ul. Miękka 124 m. 3 jest położone poza miejscowością, w której mieści się siedziba pracodawcy i nie otrzymuję dodatku za rozłąkę. W związku z tym wnoszę o odliczenie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów przy naliczaniu zaliczki na podatek od moich dochodów. Jednocześnie zobowiązuję się do poinformowania pracodawcy o wszystkich zmianach mających wpływ na treść powyższego oświadczenia niezwłocznie po ich
wystąpieniu. Odpowiedzialność karna za podanie danych niezgodnych z prawdą jest mi znana. .......................
J. Kowalski _............... (Podpis pracownika) |
| --- |

Z oświadczenia wynika, że miejscowość zamieszkania pracownika jest tożsama z miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, wobec czego pracownik nie ma prawa do podwyższonych kosztów uzyskania.

W takiej sytuacji warto skontaktować się z pracownikiem i upewnić, że nie nastąpiła pomyłka w adresie. Być może pracownik mieszka faktycznie poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podał adres zameldowania lub korespondencyjny. Jednak do chwili wyjaśnienia sprawy, na podstawie tego dokumentu nie możecie stosować podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

Uwaga! W granicach administracyjnych wielu miast znajdują się dzielnice lub osiedla dawniej stanowiące odrębne miejscowości. Przyjmując od pracownika oświadczenie w sprawie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, musicie także zwracać uwagę, czy wymienione miejsce zamieszkania mające z pozoru inną nazwę niż miasto, w którym położone jest miejsce pracy pracownika, nie znajduje się w granicach administracyjnych tego miasta, (np. Wawer dla Warszawy) i w razie wątpliwości - wyjaśnić sprawę z pracownikiem.

wiadomości
porady
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)