Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obowiązki płatnika po śmierci zleceniobiorcy

0
Podziel się:

Zleceniodawca musi wyrejestrować zmarłego z ubezpieczeń i złożyć do ZUS raporty wykazujące jego przychód z miesiąca, w którym nastąpiła śmierć.

Obowiązki płatnika po śmierci zleceniobiorcy
(dscott/iStockphoto)

W sytuacji gdy zmarł zleceniobiorca, płatnik składek jest zobowiązany, podobnie jak w przypadku śmierci pracownika, złożyć formularz ZUS ZWUA i wyrejestrować go z ubezpieczeń, do których z umowy zlecenia był zgłoszony.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku umowy zlecenia stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaki otrzymuje zleceniobiorca w związku z wykonywaną umową zlecenia. Tak jest, gdy odpłatność w umowie został ustalona kwotowo w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie. Przychodem danego miesiąca są otrzymane lub postawione do dyspozycji zleceniobiorcy w tym miesiącu pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za miesiąc, w którym nastąpił zgon zleceniobiorcy, płatnik składek (zleceniodawca) składa raport:

  • ZUS RCA (gdy ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu) lub
    • ZUS RZA (gdy podlegał wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu)

i w podstawie wymiaru składek wykazuje przychód wypłacony w miesiącu, za który składany jest raport lub postawiony do dyspozycji zleceniobiorcy.


Wypłata spadkobiercom - po nabyciu spadku

Jeżeli w tym miesiącu zleceniobiorca nie uzyskał żadnego przychodu, to w raporcie należy wykazać zerowe podstawy wymiaru i zerowe kwoty składek.

Od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia należnego zmarłemu zleceniobiorcy również nie należy rozliczać składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak wynagrodzenie to nie może zostać wypłacone członkom rodziny, o których mowa w art. 63š § 1 Kodeksu pracy.


Wynagrodzenie wynikające z wykonanej umowy zlecenia jako prawo majątkowe wchodzi do spadku (art. 922 Kodeksu cywilnego). Zleceniodawca powinien wypłacić należności z umowy zlecenia spadkobiercom dopiero po przedstawieniu przez nich odpisu prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia. **

Uwaga

Od dokonywanej spadkobiercom wypłaty zleceniodawca nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy, gdyż należności te są opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn, który opłaca samodzielnie spadkobierca.

_ Podstawa prawna: _

  • art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
    • § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t98866.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wypadek;w;pracy;-;kiedy;pracodawca;placi;odszkodowanie,95,0,759135.html) Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie Osoba, który uległa wypadkowi podczas pracy może domagać się dodatkowego odszkodowania od pracodawcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t130613.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;rozliczyc;dzien;pracy;gdy;pracownik;nie;dotarl;do;firmy,131,0,764803.html) Jak rozliczyć dzień pracy, gdy pracownik nie dotarł do firmy Pracownicy z powodu silnych opadów śniegu nie dotarli do pracy. Czy jest to nieobecność usprawiedliwiona?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t77994.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/nowe;zasady;przedluzania;umow;na;czas;okreslony,53,0,767285.html) Nowe zasady przedłużania umów na czas określony Pracodawca nie będzie musiał kierować pracownika na obowiązkowe badania lekarskie, jeśli zatrudnia go na kolejny okres.

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych

prawo spadkowe
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)